Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'ın Rusya Ziyaretiyle İlgili Flaş Gelişme
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'ın Rusya Ziyaretiyle İlgili Flaş Gelişme

Bakan Yıldız'ın Rusya Ziyaretiyle İlgili Flaş Gelişme
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ziyaretini iptal etti
17.06.2015 / 18:35

Enerjimagazin-Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bugün yapılması planlanan St. Petersburg ziyareti iptal edildi. Yıldız’ın 18-20 Haziran tarihlerinde St.Petersburg’da düzenlenen Uluslararası Ekonomi Forumu’na katılması ve özellikle de “Türk Akımı” ile ilgili çalışmaların sonuçlandırılması bekleniyordu.

Cihan'ın haberine göre, Bakan Yıldız, St. Petersburg ziyareti çerçevesinde Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Gazprom Başkanı Aleksey Miller’le ikili görüşmeler yapacaktı. St. Petersburg Gazprom ofisi Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Miller ve Yıldız görüşmesinin iptal edildiğini teyit etti.

Rusya, stratejik önem verdiği Türk Akımı ile ilgili anlaşma ve izinler konusunda Haziran sonuna kadar Ankara’dan bir cevap almak istiyor. Ancak hükümetler arası anlaşmanın parlamentodan geçecek olması Moskova’yı endişelendiriyor. Kommersant gazetesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bakü’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinde Ankara’da koalisyon hükümetlerinin kurulacak olmasını Türk Akımı’nın önündeki engel olarak görüldüğüne dikkat çekti.

RUSYA, Haziran Sonuna Kadar Anlaşmanın İmzalanmasını Bekliyor

Sputnik’e konuşan Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattının denizden geçecek ilk kanadının inşasına başlanması gerektiğini, bunun için de Haziran ayı sonuna kadar Türkiye’nin izinleri vermesi gerektiğini söyledi. Güney Akım için verilen izinlerin onaylanması ve Türkiye’nin özel ekonomi bölgesi ve karasularında halihazırda yürütülen çalışmalar için de mevcut iznin devam ettirilmesi gerekiyor.

Anlaşmanın ne zaman imzalanabileceği konusunda tarih veremeyeceğini ifade eden Novak şu bilgileri paylaştı: “Hükümetler arası hukuki bağlayıcılığı olan bir belgenin imzalanmasının şart olduğu konuşuldu. İlgili imzaların Haziran sonuna dek atılması gerekiyor? Anlaşmanın ne zaman imzalanacağına dair kesin bir tarih veremem. Bu, hükümetler arası prosedüre, anlaşma metnine, metnin onaylanmasına bağlı. Haziran sonunda bir anlaşma taslağı hazır olacak. Elbette inşaatın başlamasından önce imzalanacaktır.”


RUSYA Takvimin Daralmasından Endişeli

Güney Akım’dan vazgeçen Rusya, 2019’da transit sevkiyat anlaşma süresinin dolmasının ardından Ukrayna üzerinden Avrupa’ya doğalgaz arzını durdurmayı planlıyor. Rusya, Avrupa ülkelerine tüm sevkiyatı Karadeniz’in altından geçerek Trakya’ya ulaşacak, oradan da Yunanistan’a ulaşacak Türk Akımı üzerinden gerçekleştirecek.

Yıl sonunda inşaatına başlanılması planlanan Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması bekleniyor. Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akım’ının 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak. İlk sevkiyatın 2016 sonunda başlaması öngörülüyor. Boru hattının ilk ayağı tamamlandığında Türkiye, Ukrayna üzerinden gelen Batı Hattı’ndan alımları sonlandıracak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara ziyaretinde Gazprom’la BOTAŞ arasında mutabakat zabtı imzalanmıştı. Boru hattının yapımından Gazprom Russkaya şirketi sorumlu oluyor. Türkiye topraklarındaki kısımla ilgili Türk tarafı da projeye dahil olabilecek.


Bu haber toplam 1791 defa okundu


YAZARLAR