Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - D Enerji'den Dev Yatırım
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

D Enerji'den Dev Yatırım

D Enerji'den Dev Yatırım
D-Enerji, lisans hakkı aldığı son 2 proje ile toplam 100 milyon liralık yatırım yapacak.
12.06.2015 / 23:41

Enerjimagazin-TEİAŞ`ın açtığı Güneş Enerjisi Santrali lisans ihalesini kazanan D-Enerji, Niğde ve Kahramanmaraş`ta toplam kurulu gücü 20 megavat olan 2 santral kuracak. Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, lisans hakkı aldıkları son 2 proje ile toplam 100 milyon liralık yatırım yapacaklarını söyledi.


1972 yılından beri mobilya, enerji, gıda, inşaat olmak üzere birçok farklı alanda faaliyet gösteren Doğanlar Yatırım Holding, bünyesindeki Doğtaş ve Kelebek Mobilya markalarıyla mobilya sektörüne öncülük ederken, enerji alanında yaptığı iddialı yatırımlarla da büyümeye devam ediyor. 


Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu D-Enerji, TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) tarafından 28-30 Nisan tarihlerinde düzenlenen GES (Güneş Enerjisi Santrali) kapasite tahsisi ihalelerinde, toplam kurulu gücü 20 megavat olan 2 santral lisansını almaya hak kazandı. 


D-Enerji’nin özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminde faaliyet gösterdiğini vurgulayan Doğanlar Yatırım Holding Enerji Grubu Başkanı İlhan Doğan, “Lisans alma hakkı kazandığımız son 2 projeden biri 10 megavat kapasite ile Niğde’de bulunuyor. Kapasite hakkı kazandığımız 2’nci proje Büget GES ise Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Büget köyü civarında yer alıyor. Tahsis hakkı kazandığımız bu projenin kapasitesi de 10 megavat olacak. D-Enerji olarak, toplam kurulu güçleri 20 megavat olacak 2 adet Güneş Enerjisi Santrali için TEİAŞ’a ödeyeceğimiz katkı payları dahil 100 milyon TL tutarında yatırıma imza atacağız” dedi. 


20 yıla yakın süredir enerji sektöründe faaliyet gösteren Doğan Holding, enerji yatırımlarını ana iş kollarından biri olarak görmektedir. Doğan Holding bu doğrultuda her türlü kaynaktan enerji üretimini, iletimini, dağıtımını, toptan ve perakende olarak iç ve dış ticaretini yapmak ve Türkiye ve yakın coğrafyadaki yatırımlarını gerçekleştirmek üzere 2000 yılında Doğan Enerji’yi kurmuştur. 


Doğan Enerji, Boyabat Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi’nde %33 pay sahibidir. Boyabat Barajı ve HES projesinin lisansı 13 Kasım 2007 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) alınmıştır. İnşaat çalışmaları tamamlanan proje, Aralık 2012 itibarıyla tam kapasite faaliyet göstermeye başlamıştır. 513 MW kurulu güce sahip olan Boyabat projesi ile yıllık yaklaşık 1,5 milyar kWh elektrik üretilmesi hedeflenmektedir. Doğan Enerji, Türkiye’deki en büyük özel sektör santrallerinden biri olan bu yatırım ile Türkiye’nin her geçen gün artan enerji ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamaya başlamıştır. 


Aslancık HES Projesi’nin 60 MW’lık ilk ünitesi Mart 2014 ve 60 MW’lik ikinci ünitesi de Eylül 2014 itibarıyla devreye girmiş ve santral tam kapasite üretime geçmiştir. Doğu Karadeniz’de Giresun ili, Doğankent ve Tirebolu ilçeleri sınırları içindeki Harşit Çayı üzerinde yer alan ve 120 MW kurulu güce sahip olan Aslancık Barajı ve HES projesinde Doğan Holding’in %25, Doğan Enerji’nin ise %8,33 payı bulunmaktadır. Projenin elektrik üretim lisansı, 20 Mart 2008 tarihinde EPDK’dan alınmıştır. Aslancık projesi ile yıllık yaklaşık 418 milyon kWh enerji üretilmesi öngörülmektedir. 


2012 yılında Grup portföyüne katılan Mersin RES’in kurulu gücü Şubat 2013’de 33 MW’den 42 MW’a çıkartılırken, Şah RES’in kurulu gücü ise Mayıs 2013’te 93 MW’den 105 MW’a çıkartılmıştır. 

Doğan Enerji, 2013 yılında paylarının %25’ine sahip olduğu ve elektrik sektöründe toptan satış lisansı bulunan D Tes Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.’nin geriye kalan %75 payını satın alarak bu şirketteki payını %100’e çıkarmıştır. Doğan Enerji, D Tes Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. vasıtasıyla toptan ve perakende elektrik satışında portföyünü her geçen gün artırmaya devam etmektedir.


Bu haber toplam 2026 defa okundu


YAZARLAR