Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Manyas HES'in Kesin Kabulü Yapıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Manyas HES'in Kesin Kabulü Yapıldı

Manyas HES'in Kesin Kabulü Yapıldı
Manyas HES İnşaatının kesin kabul işlemleri yapıldı.
04.06.2015 / 12:40


Enerjimagazin- DSİ Genel Müdürlüğü ile TEMSAN Genel Müdürlüğü ve ROMENARGO SA (Romanya) konsorsiyumu arasında akdedilmiş sözleşme gereğince inşası tamamlanan Manyas HES İnşaatının kesin kabul işlemleri yapıldı.

DSİ'den yapılan açıklamaya göre, 19,5 MW gücünde 3 ünite ile yılda 46,5 GWh enerji üretecek olan Manyas HES İnşaatının kesin kabul işlemleri Barajlar ve HES Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya Başkanlığında oluşturulan heyet ve yüklenici TEMSAN ile ROMENARGO S.A. konsorsiyumuna ve EUAŞ’a ait yetkililerin katılımıyla 26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirildi.


İnşaatına 1993 yılının aralık ayında başlanan Manyas Barajı'nda, 27 Mart 2008'de su tutuldu.


Bandırma ve Manyas ilçeleri ile civarındaki toprakların sulanmasını sağlayacak baraj kapsamında 29 Mayıs 2006'da HES yapımına başlandı.


Kurulu gücü 7 bin 500 kilo volt-amper (kVA) olan 3 türbin-genaratör ve yardımcı sistemleri içeren HES'in ilk ünitesinde 8 Şubat 2014'te sulu test çalışmaları başarıyla gerçekleştirildi. HES, diğer ünitelerinin de bitirilmesiyle ulusal elektrik sistemine bağlanarak faaliyete geçirildi.


Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) devredilen, DSİ Genel Müdürlüğünce inşa ettirilen Güney Marmara'daki en büyük HES özelliğine sahip bu tesis için 5 milyon 640 bin dolar harcandı. HES'te yılda 46,5 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Ayrıca sulama amaçlı projeler tamamlandığında 31 bin 429 hektar tarım alanı sulanacak.


Manyas Barajı'nda tutulacak ve susuz topraklarla buluşturulacak suyla bölgedeki tarım arazilerinden birim başına alınacak gelirin artırılması, buna ilaveten elektrik üretilmesiyle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.
Bu haber toplam 2494 defa okundu


YAZARLAR