Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız O Davayı Kazandı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız O Davayı Kazandı

Bakan Yıldız O Davayı Kazandı
Yıldız, EMO’nun kendisi hakkında verdiği 6 ay meslekten uzaklaştırma cezasına karşı açmış olduğu davayı kazandığını açıkladı.
03.06.2015 / 11:19

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nun kendisi hakkında verdiği 6 ay meslekten uzaklaştırma cezasına karşı açmış olduğu davayı kazandığını açıkladı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) karara itiraz etti.Bakan Taner Yıldız, 'Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi İmza ve Temel Atma Töreni'ne katıldı.


Bakan Yıldız, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Elektrik Mühendisleri Odası, (EMO) Soma maden kazası sonrası Bakan Yıldız’ın da elektrik mühendisi olmasından dolayı mesleki tutum ve davranışları nedeniyle 6 ay meslekten uzaklaştırma cezası vermişti. Elektrik Mühendisler Odası’nın kendisiyle ilgili verdiği karara ilişkin yargıya yaptığı başvuruya ilişkin bir soru üzerine Bakan Yıldız, şu cevabı verdi: “Ben elektrik elektronik mühendisiyim. Elektrik Mühendisleri Odası siyasi bir kararla benim mühendisliğimi 6 ay boyunca kaldırdığını, geçerli olmadığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden zor şartlarda, 80 öncesi şartlarında dahi okuduğum, hak ettiğime inandığım diplomayı 6 aylığına geçersiz saydıklarını söylediler. Bu kararı biz mahkemeye taşıdık. Karar lehimize sonuçlandı. Siz ister Bakan olsun, ister başka bir görevde olsun bir mühendisin mühendisliğini bu tarzda kaldıramazsınız diye. Yalnız Elektrik Mühendisleri Odası bunu uygulayacak mı uygulamayacak mı bilmiyorum. Beni ister uygulasınlar ister uygulamasınlar kendi kredibilitelerini tartışmaya açan bir yapıya girmişlerdir. Benim mühendisliğim ortadadır ama onların oda olma konusu tartışmaya açılmıştır. O yüzden çok da merak etmiyorum uygulayıp uygulamayacaklarını ama mahkeme kararını paylaşmak istedim.”


EMO:İptal Edilmiş Bir Karar Yok


Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), haberimizin yayınlanmasının ardından www.enerjimagazin.com'a yaptığı açıklamada; "Bakan Yıldız'ın EMO aleyhine açmış olduğu davada, EMO'nun Bakan Yıldız hakkında vermiş olduğu meslekten uzaklaştırma cezası kararının iptaline yönelik bir mahkeme kararı olmadığı, Mahkemenin EMO'nun Bakan Yıldız hakkında vermiş olduğu 6 ay meslekten uzaklaştırma cezası için yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirtti."


İtiraz Ettik


EMO ayrıca, "Mahkemenin vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettiklerini"de kaydetti.EMO'yu Hukuk Tanımaz Olarak Görüyor


EMO, Bakan Yıldız'ın "Elektrik Mühendisleri Odası mahkeme kararını uygulayacak mı uygulamayacak mı bilmiyorum' şeklindeki sözlerine "Bakan ve hükümet yargı kararlarını uygulamadığı için EMO'yu da hukuk tanımaz olarak görüyor. Karara itirazımızı yaptık. " diyerek cevap verdi.


Bu haber toplam 1972 defa okundu


YAZARLAR