Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması

Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması
Yıldız: TTK'nın özelleştirilmesi söz konusu değil
26.05.2015 / 23:50

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun(TTK) topyekön özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yıldız, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci'yi ziyaret etti. Demirci, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda 14 bin norm kadro olduğunu, ancak 9 bin kişinin çalıştığını belirterek işçi açıklarının giderilmesini istedi. Demirci, 2 asgari ücret uygulamasında da mahkeme kararının uygulanmasını talep etti.

TTK'nın, Zonguldak ekonomisinin temel yapısı olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız ise norm kadro çerçevesinde işçi alımını sağlamak için kurumda önce rehabilitasyon ve iyileştirme yapmaları gerektiğini söyledi. Şu anda 250 dolara mal ettikleri kömürün tonunu 81 dolara sattıklarını söyleyen Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

'Şu anda biz TTK'da 'Var' ı paylaşmıyoruz. İşçi kardeşlerimizle, işveren, kamu, özel sökterle 'Yok' u paylaşıyoruz. Bir zarar söz konusu. Olsun, yerli kömürümüzdür, biz bu kömürümüzü çıkartmaya inşallah devam edeceğiz. Jeolojik olarak 1.3 milyar ton taşkömürü rezervimiz var. 500 milyon tonun üzerinde görünür kömürümüz var. Bizim bunu Zonguldak ve Türkiye ekonomisine kazandırmamız lazım. Ama 4 yıl önce 450 milyon lira civarında olan zararımız bugün 580 milyon liraya çıktı. Yarın 700 milyon liraya çıkar. Yani zemini, temelini daha sağlam bir şekilde kurmamız lazım ki işçi kardeşlerimiz rahat bir şekilde çalışsın. Birim başına düşen maliyetin daha aşağılara düşmesi zararın büyümesini engellemez.'

Geçen yıl kurumda 1.3 milyon ton civarında üretim yapıldığını, bunun TTK tarihi için düşük bir rakam olduğuğunu belirten Bakan Yıldız, 'Yalnızca bu rakamın yükseltilmesi, üretimi fazla hale getirmek, bakın Soma'da haklı haksız bir kısım eleştirilere sebep oldu. Üretimi artırmak kötü bir şey değil. Hangi şartla? İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması kaydıyla' dedi.

Bakan Yıldız, asgari ücretle ilgili mahkemenin kararının ise kurumlar için bağlayıcı olduğunu söyledi. İşçi lehine her türlü düzenlemeye makul şartlarda taraf olduğunu belirten Bakan Yıldız, 'İşçi kardeşlerimizin kazandığı para benim aldığım ücretten daha helal. Bunu daha önce maden ocağına girdiğimde de söyledim, şimdi de söylüyorum.

Biz yerli kaynaklarımızı, yenilenebilir kaynaklarımızı, yerli kömürümüzü Türkiye ekonomisine kazandırmaya devam edeceğiz' diye konuştu.

TTK'nın Özelleştirilmesi Söz Konusu Değil

'TTK satılıyor, özelleştiriliyor' gibi söylemler duyduğunu da belirten Bakan Yıldız, 'Böyle bir şey söz konusu değil. Buradaki iyileştirme, rehabilitasyon çalışmalarının bu tarzda siyasi malzeme olarak kullanılması doğru değil. Sayın Başbakanımız da geçen hafta buradaki mitinginde açıkladı. TTK'nın topyekün özelleştirilmesi, topyekün satılması diye bir şey söz konusu değil. Biz damar kalınlıkları 3-3.5 metreye kadar olan yerlerde mekanizasyon ve iyileştirme çalışmalarına devam edeceğiz. Bu işçimizin de işini kolaylaştıracak' dedi. forex


Bu haber toplam 2787 defa okundu


YAZARLAR