Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Adım Adım Enerji
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Adım Adım Enerji

Adım Adım Enerji
Mersinli 15 yaşındaki Mucit "Adım Adım Enerji" Adını Koyduğu Bot İcat Etti!
28.05.2015 / 15:06

Enerjimagazin- Mersin'in Erdemli İlçesinde yaşayan küçük mucit yürürken telefon şarj edebilen bot icat etti. Mersin’in Erdemli İlçesi'nde bulunan Akdeniz Ortaokulu öğrencisi olduğu belirtilen Furkan Faruk Aslan isimli küçük Türk mucit, yapmış olduğu icat ile adından söz ettirmeyi başardı. Mersinli Öğrenci, bir bot üzerine monte ettiği sistem ile yürüyerek 9 voltluk elektrik üretmeyi başardı. Projenin adını ise "Adım Adım Enerji" koyan Aslan, bir sonraki amacının yakıtsız jeneratör yapmak olacak diye sözlerine ekledi.


Daha önce küçük çaplı projeler yapan 15 yaşındaki 8’inci sınıf öğrencisi Furkan Faruk Aslan, teknoloji tasarım öğretmeni Nazan Ayar’ın önderliğinde, elektrik üretme teknikleri çalışmaları kapsamında yaptığı projesi ile patent ve girişimcilik başvuru hakkı elde etti. Bu kapsamda ayakkabı altına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo sayesinde 9 voltluk elektrik üretmeyi başaran Aslan, elde edilen enerji ile cep telefonu şarjı yapılabildiğini söyledi.


Aslan konuşmasına şu şekilde devam etti, "Her zaman enerji üzerine bir proje hazırlamak istedim. İnsanların bir çoğu cep telefonu kullanıyor. Ben de insanlar yürürken cep telefonu nasıl şarj edilir düşüncesi ile projemi geliştirdim. Bir bot üzerine yerleştirilen mıknatıslı dinamo ile güneş pilinin dolmasını sağlıyoruz. 200 metre yürüdükten sonra ayakkabı üzerinde bulunan 9 voltluk akü doluyor ve cep telefonu şarj edilebiliyor. Şimdi bundan sonraki amacım yakıtsız jeneratör yapmak olacak" dedi.


Teknoloji ve tasarım öğretmeni Ayar ise, "’Teknoloji ve tasarıma olan ilgisi çok fazla. Çok güzel projeler üretiyor. Gelecekte Türkiye’nin çok konuşacağı bir kişi olacağına eminim. Gerçekleştirdiği proje ise hem son derece kullanışlı hem de insanlığa yarar sağlayacak" diye konuştu.


Geliştirilen proje hayata geçirilirse, insanlar telefonlarını şarj etmek için priz başında beklemek yerine, yürüyüşe çıkıp her adımda telefonlarını şarj edebilecek.Bu haber toplam 3961 defa okundu
YORUMLAR
ahmet mehmet: 
"mucit"
Hoş bir icat fakat kullanışlı değil. "Yakıtsız" jeneratör fikri kullağa hoş gelsede fiziksel olarak mümkünsüz değil. Genç arkadaşımızın hevesini kırmak istemem ama büyük bir başarı elde etmemiş.
29.05.2015 / 16:08


YAZARLAR