Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rüzgara Rekor Başvuru
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rüzgara Rekor Başvuru

Rüzgara Rekor Başvuru
3 bin megavatlık rüzgâr yatırımı için ilk gün iki katı talep gelirken kaynaklar, talebin 60 bin megavata kadar çıkabileceğini belirtiyor.
02.05.2015 / 01:27

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 7 yıl aradan sonra geçtiğimiz cuma günü yeni rüzgâr yatırımları için önlisans başvurularını almaya başladı. 3 bin megavatlık yatırım için ilk gün iki katı başvuru geldi. EPDK kaynakları, 180 başvuru aldıklarını belirterek, “Her bir başvuruda ortalama kurulu güç 30-40 megavat olsa, 5-6 bin megavat arasında bir başvuru söz konusu” dedi. Gelecek hafta perşembe günü mesai bitimine kadar başvuruları almaya devam edeceklerini belirten EPDK kaynakları, “İlk gün dikkate alındığında 40-60 bin megavat arası bir başvurunun söz konusu olabileceği görülüyor. 1400 adet dolayında başvuru bekleniyor” diye konuştu. Bir bölge için bir şirketin yapacağı başvuruda yasal süreçlerin tamamlanmasının ardından hemen yatırıma geçilebileceğini kaydeden kaynaklar, aynı bölgeye birden fazla başvuru varsa yarışma açılacağını ve devlete, en yüksek katkı payını vermeyi taahhüt eden şirketin yarışmayı kazanacağını ifade ediyor.


9 Milyar TL Yatırım Hedefleniyor


EPDK’ya 2007 yılında rüzgâr yatırımları için 78 bin megavatlık lisans başvurusu yapıldığını hatırlatan kaynaklar, “O dönemde gerçek yatırımcı ile çantacıları ayırmak zaman almıştı. Bu kez, başvuru ve kurulu güç talebine göre şirketlere teminat şartı getirildi. Bu yolla, gerçek yatırımcı sürece dahil olacak” diye konuştu. Rüzgârda, her bir megavatlık yatırımın maliyetinin 1 milyon Euro olduğunu kaydeden kaynaklar, bu süreç sonunda, 3 bin megavat için ortalama 8-9 milyar TL’lik yatırımın söz konusu olacağını kaydetti. Kaynaklar, bu kapsamdaki rüzgâr yatırımlarının gelecek yıldan itibaren başlayabileceğini söyledi.


Yatırım Süreci Nasıl İşleyecek?


EPDK, uygun başvuruları, teknik değerlendirme için Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne (YEGM) gönderecek. YEGM tarafından mevzuata uygun bulunan başvurular, bağlantı görüşünün oluşturulması için Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye (TEİAŞ)ve ilgili yatırımın yapılacağı yerdeki dağıtım şirketine gönderilecek. TEİAŞ, belirlenen ve EPDK tarafından ilan edilen bağlantı bölgelerine tahsis edilenden fazla kapasitede bağlantı talebi olması halinde, ilan edilen bağlantı bölgesine bağlanabilecek önlisans başvurularını tespit etmek amacıyla yarışma (ihale) yapacak. TEİAŞ’ın yaptığı yarışmayı kazanan ve yükümlülüklerini yerine getiren tüzel kişilerin lisans işlemleri tamamlanacak ve bu şirketler belli süre içinde yatırıma başlayacak. habertürk


Bu haber toplam 1628 defa okundu


YAZARLAR