Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bir-Sen 20 Yaşında
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bir-Sen 20 Yaşında

Enerji Bir-Sen 20 Yaşında
Enerji Bir-Sen, 20. yılını kutluyor.
25.04.2015 / 00:37

Enerjimagazin-25 Nisan 1995 yılında Enerji, Sanayi ve  Madencilik hizmet kolunda hak mücadelesine başlayan Enerji Bir-Sen, 20. yılını kutluyor.


Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram TonbulEnerji Bir-Sen’in 20. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


Tonbul mesajında aşağıdaki ifadelere yer verdi:


“Enerji, Sanayi ve Madencilik Hizmet Kolunda hak mücadelesi veren Enerji Bir-Sen, bugün 20. yılını kutluyor.


25 Nisan 1995 yılında Enerji, Sanayi ve  Madencilik hizmet kolunda, az sayıdaki yürekli insanla yola çıkan Enerji Bir-Sen, kamu çalışanlarının yıllarca verilmemiş haklarının alınması için, hizmet mücadelesine başladı.


Enerji Bir-Sen, kurulduğu günden buyana kamu çalışanlarının ve ailelerinin, sosyal, özlük ve kültürel, ücret ve haklarının muhafaza edilmesi, genişletilmesi, olası mağduriyetlerinin önlenebilmesi ve  giderilmesi için var gücüyle çalıştı. Sendikamız, Evrensel insan hakları ve Anayasamıza dayanan laik, sosyal ve hukuk devleti anlayışının sürekliliği için gayret gösterdi. Enerji Bir-Sen’in bu ilkeli duruşu hizmet kolu çalışanlarının takdirini kazandı ve tercih edilmesine neden oldu.


Kamu görevlilerimizin haklı tercihi ve teşkilatlarımızın özverili çalışmalarıyla kurulduğu günden itibaren üye sayısını arttırmayı başaran Enerji Bir-Sen, hizmet kolundaki kurumlardan  19’unda genel yetkili sendika oldu. Sendikamız, ilk olarak 2010 yılında 9 bin 854 üye sayısı ile hizmet kolumuzda genel yetkili sendika oldu. 2011 yılında 11 bin 362, 2012 yılında ise; üye sayısını 16 bin 375’e ulaştırdı. 2013  ve 2014 yılında yaşanan özelleştirmeler ve konjüktürel olaylar, üye kaybına neden oldu. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, 2013 yılında  16 bin 683, 2014 yılında ise 15 bin 563 üye sayısı ile hizmet kolunda, genel yetkili sendika unvanını korudu.


Bugün itibari ile üye sayımız 16 bin 500’e ulaştı. Hizmet kolumuzda en büyük sivil toplum örgütü olmanın gururunu yaşayarak, 20 bin üye hedefimize emin adımlarla ilerlemekteyiz.


Yetkiyi devraldığı günden bugüne, bir Toplu Görüşme ve iki Toplu Sözleşme dönemi geçiren Enerji Bir-Sen, hizmet kolu çalışanları için onlarca kazanım elde etti. Bu yıl yapılacak 3. dönem Toplu Sözleşme ile bugüne kadar elde ettiği kazanımları artırmayı hedefleyen Enerji Bir-Sen, hizmet kolu çalışanlarının ekmeğini büyütmeye devam edecektir.


Enerji Bir-Sen, kamu çalışanlarının hakkını aramanın yanı sıra ülke ve dünya meselelerinde her zaman demokrasiden yana, adaletin, eşitliğin savunucusu, insan hak ve özgürlüklerinden yana tavrıyla sendikal mücadelenin vazgeçilmez sivil toplum kuruluşlarından birisi oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem kamu çalışanlarının haklarını savunmada hem de Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün korunmasında, demokrasisinin yeşertilmesinde, temel hak ve özgürlüklerin daha da genişlemesi yolundaki mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.


Bu soylu  mücadelemizde, sendikamızın kuruluşundan bugüne kadar emek veren bütün genel başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, şube ve il başkanlarımıza, işyeri temsilcilerimize ve çalışanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Nice yıllara soylu mücadele, nice yıllara Enerji Bir-Sen…”
Enerji Bir-Sen Genel Başkanı


Hacı Bayram Tonbul


Bu haber toplam 1587 defa okundu


YAZARLAR