Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in Kesin Kabulü Yapıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in Kesin Kabulü Yapıldı

Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in Kesin Kabulü Yapıldı
Mavi Tüneli çıkışında 25 megavat gücünde Mavi HES ile enerji üretilecek.
30.04.2015 / 00:12

Enerjimagazin-Teknik ve yapısal özellikleri açısından Türkiye'nin önemli enerji yatırımlarından biri olarak bilinen Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli İnşaatı İşi’nin kesin kabulü, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan heyet tarafından 20-21 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi.  


Bağbaşı Barajı ve Mavi Tüneli’nin bütün ünitelerinin resmî olarak tamamlanmasını takiben DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Dairesi Başkan Yardımcısı Semih VURAL’ın başkanlığında, DSİ 4. Bölge (Konya) Müdür Yardımcısı Bahtiyar KABADAYI ve heyet üyeleri tarafından kesin kabul tutanağı imzalandı.


05.12.2006 tarihinde 92.863.675 Euro ihale bedeli ile İLCİ İnşaat San. ve Tic. A.Ş’nin yüklendiği inşaatın temeli, 04.07.2007 tarihinde atıldı. Açılışı ise 12.12.2012 tarihinde yapıldı.
Yukarı Göksu Havzası’nın bir kolu olan Eğiste Deresi üzerine inşa edilen Bağbaşı Barajı ile toplanan sular, 17 km’lik Mavi Tüneli vasıtasıyla ve cazibe ile Konya Kapalı Havzası’na aktarılıyor. İlk etapta Bağbaşı Barajı’ndan aktarılan 180 milyon m³’e ilaveten, Afşar ve Bozkır Barajları’nın da tamamlanmasıyla Mavi Tüneli’nden Konya Kapalı Havzası’na iletilen su hacmi toplam 414 milyon m³’e ulaşacak.


Aktarılacak bu su miktarı ile ilk planda Apa Barajı vasıtasıyla Çumra Ovası’ndaki işletme halinde bulunan sahaların sulama ihtiyaçları giderilecek daha sonra da Mavi Regülatörü, Apa Hotamış İsale Kanalı ve Hotamış Depolaması vasıtasıyla Konya ve Karaman Ovaları’ndaki yeni sulama sahalarının su ihtiyaçları karşılanacak.
Ayrıca bu proje ile Konya ilinin uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı için 100 milyon m³ su tahsisi yapılmış olup, Mavi Tüneli çıkışında 25 megavat gücünde Mavi HES ile enerji üretilecek.


Bağbaşı Barajı’nın gövde yüksekliği temelden 115,5 m olup, 205 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahiptir. Mavi Tüneli 4,20 m iç çapında ve 17 km uzunluğundadır.
Tünel güzergâhında örtü kalınlığının yer yer 350 m yüksekliğe ulaşması, zor zemin ve topografik şartlarla karşılaşılması ve güzergâhın uzun olması gibi nedenlerden dolayı aç-kapa, del-patlat gibi tünel delme tekniklerinin hem maliyetli oluşu hem de uzun zaman gerektirmesi sebebiyle ‘Tünel Delme Makinası’ (TDM) tasarlanmıştır.
TDM günlük 30 m’ye varan tünel kazısı yapabilmekte, aynı zamanda tünel kaplaması olan segment döşemesini de yapabilmektedir. Tünel kazısındaki en büyük sorunlardan biri kazıdan çıkan hafriyatın TDM’ın dışına taşınmasıdır. TDM mekanizmasına göre, kesici kafanın içerisinde yer alan özel bir dizayn ile imal edilmiş başlık ve gerisindeki konveyör bantları ile kazıdan çıkan hafriyat makine dışına itilir. Burada hazır bekleyen vagonlara yüklenerek bir lokomotif ile tünel dışına taşıma işlemleri yapılır.


Bu haber toplam 4948 defa okundu
YORUMLAR
ÖMER DİNÇER: 
"SU VE HAYAT"
ÜLKEMİZİN DEĞERİNE DEĞER KATKILARINDAN DOLAYI D S İ YE ÇOK TEŞEKKÜRLER, SAYGILAR. DURMAK YOK YOLA DEVAM .
02.05.2017 / 18:12


YAZARLAR