Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik İletim Hatlarının Özelleştirilmesi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik İletim Hatlarının Özelleştirilmesi

Elektrik İletim Hatlarının Özelleştirilmesi
Bakan Yıldız: Elektrik iletim hatlarının özelleştirilmesi söz konusu değil.
30.04.2015 / 00:12

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'nin açılışının 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


Elektrik iletim hatlarının özelleştirilmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Yıldız, " BOTAŞ'ın  iletim hatlarının özelleşmesi de söz konusu değil. Söz konusu olan doğalgaz üretim şirketlerinin özelleşmesi. Kamu, elindeki şirketleri özelleştiriyor. Eğer Rusya Federasyonu'ndan böyle bir talep olursa biz ihaleleri açıyoruz katılır ve alabiliyorsa alır. Onu belirleyecek olan bakanlık değil, ihaledeki fiyatlar" diye konuştu.


Trafoya Kedi Girer Mi?


Yıldız, bir gazetecinin “Seçimlerde kedilerin trafolara girmemesi için bir önlem olacak mı?” sorusuna, “Bilmiyorum. Fens kafesleri var, bütün bunların olmaması için gayret gösteriyoruz. Ne varsa, onu yine gerçeğiyle paylaşacağım. Yani o konuda herhangi bir komplekse sahip bir cümle kullanmam, ne varsa onu paylaşırım. Çünkü biz siyasetçilerin dürüst, açık ve şeffaf olmasını…Kendi aleyhine de lehine de olsa bunu prensip edindik” ifadelerini kullandı.


Yıldız, "Trafolarla ilgili bir çalışma yapıyor musunuz?" sorusu üzerine "Yapıyoruz. Bütün hepsiyle alakalı yapıyoruz. Komple bütün tadilatlar, tamiratlar. Şimdi ben televizyonda bir alt yazı izliyorum 'İstanbul'un elektriği kesilecek' diyor. Bakım, onarım çalışmasından dolayı elektrik kesilecek derseniz, bu doğru bir tabir değil" dedi.


Herhangi Bir Zam Yok


Bakan Yıldız, bir başka soruyu yanıtlarken doğalgaza ve elektriğe herhangi bir zam olmadığını bildirdi.


PKK İletim Hattının Ana Direğini Havaya UçurduYıldız, PKK tarafından bölgede elektrik hattına verilen zarara da değindi. 154 kilovoltluk bir iletim hattının ana direğinin PKK tarafından havaya uçurulduğunu belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Şimdi biz düzeltmeye çalıştıkça yıkmaya çalışan, bozmaya çalışan bir yapı varsa bunu da bütün açıklığıyla beraber teşhir ederiz. Kestiği elektrik Kürt vatandaşımızın elektriği. O bizim vatandaşımız. Komple Şırnak ve bütün bölgeyi etkiliyor. Oradaki üreten santralin yolundaki direk bu. Kimin elektriğini kesiyorsunuz? Türkiye Cumhuriyeti devletinin, düşmanı olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti devletinin mi oradaki vatandaşın mı? Vatandaşın elektriğini kesiyorsunuz. Türk'ü, Kürt'ü ayrım yapmaksızın oradaki bütün vatandaşımıza götürdüğümüz hizmet bu."

Bu haber toplam 3796 defa okundu


YAZARLAR