Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maden İşçileri Eylem Hazırlığında
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maden İşçileri Eylem Hazırlığında

Maden İşçileri Eylem Hazırlığında
Maden işçileri, çift maaş uygulamasına uymadığını öne sürdükleri firmaya karşı eylem yapacak.
23.04.2015 / 11:31

Enerjimagazin-Hema Enerji A.Ş.’nin Amasra taşkömürü işletmesinde çalışan maden işçileri, çift maaş uygulamasına uymadığını öne sürdükleri firmaya karşı eylem yapacak.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci ve yönetim kurulu, TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne giderek, vardiya değişiminde işçilerle görüştü.

Demirci ve Yönetim Kurulu üyeleri, Hema Enerji A.Ş.’nin ATİM içerisinde bulunan kuyusunun önünde madenciler tarafından karşılandı.

İşçiler sendika yöneticilerine “Bin lira ücretle yerin binlerce metre altına iniyoruz. Yanımıza zeytin ekmek alarak ocağa giriyoruz” diyerek çift asgari ücret uygulamasında belirsizlik nedeniyle tepki gösterdi. İşçiler ayrıca, eyleme gideceklerini ve sendikanın eylem kararında yanlarında olmasını istedi.

Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmede işçilerin eylem kararı alınması isteğine yanıt veren GMİS Genel Sekreteri Hakkı Arslan, “HEMA işçileri işverene biz bir, iki ve üç nolu kuyularda eylem yapıyoruz dersek bu eylem olmaz. Şayet eylem yaparsak sonuç almak zorundayız. Arkadaşlar yürüyün eylem yapıyoruz diye işçiyi eyleme çıkartıp daha sonra arkadaşlar biz bu işi başaramadık diyemeyiz. Sıkıntı var, dönün iş yerlerinize diyemeyiz. Biz bugüne kadar bunu yapmadık bundan sonra da asla yapmayız” dedi.


“Şirket Kömürü Yok Ediyor Biz Zeytinle Yer Altına Giriyoruz”

İşçiler ise şöyle konuştu: “Biz sendikamıza sonuna kadar güveniyoruz bu kadar işçi burada eylem olsun grev olsun hazır. Bizim çift asgari ücret hakkımızın ve diğer haklarımızın alınması için yapılacak her türlü eyleme hazırız sizler de bize güvenin burada bin lira maaşa çalışıyoruz. Bizimle aynı işi yapan aynı sahada çalışan Çinli işçi 3 bin 500 TL maaş alırken bizler bin lira maaşla ocağa iniyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın işverene gönderdiği işçiye iki asgari ücret ödeyeceksin yazısına karşın Enerji Bakanlığı farklı karar alıyor. Bu ülkede iki bakanlıktan birisi İran, öbürü Irak Bakanı mı. İki bakanlık bu ülkenin bakanlığı değil mi. Madem böyle maaşlarımızı ödemiyorlar bir güzellik yapın sendikacı olarak verin bin lira. İşçiler zeytinle ocağa giriyor. Yazık günah bir arkadaşımız nefes darlığından hava ile yeraltına iniyor. Şirket kömür çıkartmıyoruz diyor. Şirket kömürü yok ediyor. 22 Nisan’da bir süreç var arkadaşlarımızın çoğu ekmeğe muhtaç olduğu için korkuyor. Allah’a şükür korkumuz yok. Biz ekmeği HEMA’da yemedik. 23 Nisan’da bu işçiyi serbest bırakın önünde durun. Zonguldak’ta açılan dava TTK bünyesinde çalışan arkadaşlarımız üzerinden açıldı. onlar 1400 TL maaş, ikramiye ve kömür yardımı alıyor. Bizlerin üzerinden özel sektörde çalışan işçiler üzerinden açılmış bir dava yok. Zonguldak’ta görülen dava kazanılsa dahi emsal teşkil ettiği gerekçesi ile bizlerin yeni bir dava açması lazım. Bu mahkeme de yıllarca sürecek bizim yılları bırakın günleri çıkartacak gücümüz kalmadı.”

“Yatak-Yorgan Burada Bekleyeceğiz”


Mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini kaydeden işçiler şöyle devam etti: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelen yazı var elimizde bunun süresi 23 Nisan’da bitiyor. Biz bu süre bittikten sonra Tarlaağzı, Kazpınarı, ve TTK içindeki HEMA kuyusunda çalışanlar olarak biz eylemimizi başlatacağız. Yatak-yorgan burada bekleyeceğiz. Sendikamızın da bu süreçte yanımızda olmasını istiyoruz. Biz mücadeleyi sonuna kadar götürmeye kararlıyız. Yerin altında 1100 liraya 1200 liraya işçi zeytin peynir yiyerek niye çalışsın yazıktır.”

“Genel Maden İşçileri Sendikası Bu Güne Kadar Adam Satmadı”


İşçilerin taleplerini dinleyen Arslan da şöyle konuştu: “Sizler kadar bizler de sıkıntı çekiyoruz. Fakat biraz daha sabredin. HEMA şirketi ile son görüşmelerimizi yapacağız. Görüşmeden sonra sizlerle görüşerek bu işin son noktasını koyacağız. Hakkımızda şık olmayan ve yakışıksız laflar duyuyorum. Biz bu güne kadar asla adam satmadık, bu günden sonra da satmayız. Hakkı Arslan olarak 16 yıllık yöneticilik hayatım boyunca kimseyi satmadım bu günden sonra da HEMA ya da Denfa’ya kimseyi satmam. Ölüyorsak beraber öleceğiz. Yaşıyorsak beraber yaşayacağız. Bu güne kadar nasıl dik durduysak bu günden sonra da öyle dik durmak zorundayız. Bizim sizden başka kimseye eyvallahımız yok. Son kararı beraber vereceğiz. Ona göre beraber yürüyeceğiz. Aklınız da sendika bizi satar mı sendika bizi dışlar mı düşüncesi olmasın. Genel Maden İşçileri Sendikası bu güne kadar adam satmadı, bugünden sonra da asla adam satmaz. Bugün firma ile yapacağımız görüşmede dört saat yukarıda oturup da, ‘Arkadaşlar maaşlarınız kesilmeyecek’ demeyeceğiz. Çalışma Bakanlığı Genel Müdürü bir yazı yayınladı ve şirkete gönderdi. Bu yazıda işçiye çift asgari ücret ödenecek diyor. Birde aynı bakanlığın genel müdür yardımcısının yazısında ise çift asgari ücret ödenmeyecek diyor. Bununla ilgili hukuki süreç devam ediyor.”

“Haklarınızı Arıyoruz”


GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ise, işçilerin eylem yapılması isteği karşısında “Arkadaşlar biz sizlerle beraberiz. TTK çalışanları bizim için ne ise sizler de osunuz. Sizlerin hak ve hukuklarınızı mahkeme yolu ile arıyoruz. Sizler ile ilgilenmediğimizi haklarınızı aramadığımızı kesinlikle düşünmeyin. Sizin haklarınızın kazanılması için ne gerekiyorsa yapılacağından emin olun. Bu söylediklerimiz kesinlikle yürekten ve candan samimi duygularımız. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak adam satmadık satmayız. İçinizi ferah tutun yapılacak görüşmelerin sonucunu bekleyin” dedi.

“Bedel Ödenecekse Bizler Ödemeye Hazırız”

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ise, işçilerin çift asgari ücret ödenmemesi ile ilgili şikayetleri karşısında, “Çalışma Bakanlığı’nın Çalışma Genel Müdürü diyor ki; ‘Bu parayı Hattat Holding vermek zorundadır. Fakat aynı bakanlıkta Çalışma Genel Müdürünün Yardımcısı, Hattat Holding’e bir yazı veriyor, ‘Bu parayı işçiye vermek zorunda değilsiniz’ diyor. Biz sendikacı dahi olsak haklarımızı aramanın yolu hukuktan geçer. Sendikacı olarak bizler bugün grev başlattık diyebiliriz bu bizim için çok kolay çağırırız basını güzel bir eylem başlatırız. Ancak yasal olmayan bir eylemden dolayı işveren 2-3 kişiyi ya da hepinizi işten çıkartırsa yasal olmayan eylem yaptılar tazminatlarını da vermiyorum derse bugün eylem yapalım diyen kardeşlerim benim yakama yapışacak benim tazminatıma sen engel oldun diyecek. Biz bu nedenle hukuksal olarak haklarımızı aramaya devam edeceğiz. Sizler bize bu gemiyi en sağlıklı şekilde limana yanaştır bu gemiyi yüzdür diye yetki verdiniz biz de bu geminin içindeyiz. Geminin kaptanları olarak gemiyi sağ salim karaya ulaştırmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sizin haklarınız için ne yapılacaksa ne bedel ödenecekse bu bedeli de bizler ödemeye hazırız” diye konuştu.

Maaşları İçin İcra Davası Açıyorlar

Hema şirketinin Tarlaağzı, Kazpınarı, ve TTK içerisinde bulunan kuyularda çalışan işçilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çıkartmış olduğu “yer altında çalışan işçilere çift asgari ücret ödenmesi” ile ilgili kanuna uymaması işçilere çift asgari ücret ödememesi üzerine HEMA şirketi ile GMİS arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kaldığı için GMİS işçiler ile aldığı ortak karar gereği HEMA’da çalışan beş işçi şirkete icra davası açtı. milliyet


Bu haber toplam 2283 defa okundu


YAZARLAR