Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Çelik'ten Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Çelik'ten Açıklamalar

Bakan Çelik'ten Açıklamalar
Bakan Çelik, FOX Tv’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.
14.04.2015 / 10:12

Enerjimagazin-FOX Tv’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma yaşamı ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.


Çelik, Küçükkaya’nın Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın durumuna ilişkin sorduğu bir soru üzerine, “Emeklilikte Yaşa Takılanların sağlıktan yararlanmaları için çeşitli formüller geliştirdik. 45 yaş üzerindeki Emeklilikte Yaşa Takılanlar, iş bulamıyorlar. Onlar için sağlıktan yararlanmaları için formüller ürettik ama bu yasama dönemi içerisinde yasalaştıramadık” dedi.


Kıdem Tazminatıyla İlgili Son Durumu Da Değerlendirdi


Çelik, İktidarları boyunca iş hayatında bir çok yeniliklere imza attıklarını ancak kıdem tazminatıyla bu durumu da taçlandırmak istediklerini kaydetti. İşçi temsilcilerinin kıdem tazminatı konusunda geri adım attıklarını ve bundan dolayı da bir tıkanıklığın yaşandığını belirten bakan, kendisinin de işçi çocuğu olduğunu söyledi.


Emek kutsal bir şeydir ve işçilerin kaderi işverenin ellerine bırakılmamalı diyen Bakan, kıdem tazminatının bu durumda sürdürülemeyeceğini söyledi.Kıdem tazminatının mevcut durumda işverenin vicdanına bırakıldığını bu durumdan dolayı da bir çok işçi hak kaybına uğramaktadır diyen Bakan,hep beraber kıdem tazminatı konusunu çözmek istiyoruz dedi.


Taşeron İşçiye Kadro Çok YakınKarayollarında çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi konusu hakkında da konuşan Çelik, Karayollarında çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmalarına ilişkin düzenlemenin Bakanlar Kurulu onayının ardından kısa bir süre içerisinde resmiyet kazanacağını söyledi.


Çelik, "Taşeron sisteminde emeğin sistemini sömürücü bir hal vardı. Biz bunu çözdük. Taşereon işçilerin haklarına dönük yenilemeler yapıldı. Maaşını alamama durumu ortadan kalktı Hizmet alımını kaldırmak mümkün olmadığı için Taşeron işçilerini kaldırmak mümkün değil. Taşeron işçilere toplu sözleşme hakkı geldi. Üç yıllık sözleşme yılı geldi." dedi.Bu haber toplam 8089 defa okundu
YORUMLAR
zeki atasoy: 
"aynı nakarat"
sn celik inher tv programında söylediği eyt emekli olursa ülke batar mv.745 tl zam alırsa batmaz ekonomik dengeler bozulmaz bizim vergilrimizle çocuklarınıza ekmek götürüyorsanız sizlere tüm vekillere haram zehir olsun defol git artık
16.04.2015 / 08:48
zuhal unlu: 
"emeklilik"
Erken emekli degil,hak edilen emeklilik niye gormezden geliniyor.48-50 yaşinda işmi var ki çalisalim.kahvelerde bunca genç işsiz varken.
14.04.2015 / 10:00


YAZARLAR