Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bursa'nın Çamuru Enerjiye Dönüşecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bursa'nın Çamuru Enerjiye Dönüşecek

Bursa'nın Çamuru Enerjiye Dönüşecek
Kuzu Grup, Bursa’daki Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi’nin ihalesini kazandı
06.04.2015 / 23:47

Enerjimagazin-Bugüne kadar yaptığı alt Yapı ve üst Yapı projeleriyle sektördeki önemli yerini koruyan Kuzu Grup, Bursa’da bir taraftan arıtma tesislerinde biriken atık çamurunun bertaraf edilmesini, diğer taraftan da yakma sırasında açığa çıkacak ısıdan elektrik elde edilmesini sağlayacak Akışkan Yataklı Çamur Yakma Tesisi ihalesini kazandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, günlük 400 ton çamur yakma kapasitesine sahip olan ve açığa çıkan ısıdan günlük 2,5 megavat elektrik üretecek tesisin ihalesini kazanan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ile protokol imzaladı.


Mevcut Doğu Atıksu arıtma tesisi sınırları içinde yapılacak tesisle ilgili, “Yaklaşık 68 milyon TL’lik yatırımın 1,5 yıl içinde tamamlanmasını hedefliyoruz” diyen Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, bu Yatırım ile hem arıtma tesislerindeki çamurun ortadan kaldırılacağını hem de yılda 6 milyon TL’lik Enerji tasarrufu sağlanacağını söyledi.


Kuzu Grup’un arıtma tesisleri alanındaki yerine de değinen Özen Kuzu, “Türkiye’nin en büyük atıksu arıtma tesislerinin işletmecisi ve yapımcısı olan firmamız, 10 yıl boyunca İstanbul İSKİ atıksu arıtma tesislerinin tamamını işletmiştir. Şu sıralar İSKİ’ye ait Büyükçekmece, Çanta ve Silivri atıksu arıtma tesislerinin İnşaat çalışmalarını gerçekleştiren firmamız, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi’neait tüm atıksu arıtma tesislerini de işletmektedir” diye konuştu.


Bu haber toplam 1403 defa okundu


YAZARLAR