Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - OEDAŞ'ın Çinli CMEC'e Satışına Onay Çıktı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OEDAŞ'ın Çinli CMEC'e Satışına Onay Çıktı

OEDAŞ'ın Çinli CMEC'e Satışına Onay Çıktı
Rekabet Kurulu, OEDAŞ) ve (OEPSAŞ) ın tüm hisselerinin Çinli CMEC tarafından devralınmasına izin verdi.
24.03.2015 / 11:30

Enerjimagazin-Rekabet Kurulu, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.(OEDAŞ) ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. (OEPSAŞ)ın tüm hisselerinin Çinli China Machinery Engineering Corporation (CMEC) tarafından devralınmasına izin verdi.

Kurumun internet sayfasında yer alan Kurul kararında şöyle denildi:

"Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım A.Ş. ve bazı gerçek kişiler tarafından kontrol edilen “Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş.”nin tüm hisselerinin China Machinery Engineering Corporation tarafından devralınması işlemine izin verildi."


Özelleştirilen 21 elektrik dağıtım bölgesi arasında yer alan Osmangazi EDAŞ'ın yüzde 100 hissesi Haziran 2010’da 485 milyon lira bedelle ETİ Gümüş A.Ş’ye (Yıldızlar SSS Holding) devredilmişti.


EPDK, 2013 Ağustos ayı içerisinde Afyon, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Uşak'ta yaklaşık 1,4 milyon aboneye hizmet veren Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. nin TETAŞ’a toplam 145 milyon liralık borcu ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, yönetim kurulu başkan ve üyelerine görevden el çektirerek ve yerlerine yeni atamalar yapmıştı.


Şirkete yeni alıcı bulmak için Ak Yatırım’a yetki verildi. 2013 Kasım ayı içinde Polat Yapı Türkiye’de el konulan ilk dağıtım şirketi olma özelliğini de taşıyan Osmangazi EDAŞ’a talip oldu. Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş.lerinin yaklaşık 585-590 milyon dolar bedelle Polat Yapı’ya satıldığı basında yer aldı. Ancak Polat Yapı finansman yetersizliği nedeniyle hisseleri devralamadı. Bunun üzerine Çinli China Machinery Engineering Corporation (CMEC) ile görüşen Polat Yapı, Çinli CMEC’in yöneticileriyle birlikte EPDK’ya giderek OEDAŞ ile ilgili brifing almıştı.


1984 yılından bu yana Türkiye'de çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Çinli CMEC’in, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. hisselerini Yıldızlar SSS Holding’den devralması durumunda, Türkiye elektrik dağıtım sektöründeki ilk Çinli şirket olacak.


Çin’in ilk büyük mühendislik ve ticaret şirketi olan CMEC, ana faaliyet alanı olan müteahhitliğin yanı sıra CMEC mühendislik, ithalat-ihracat, uluslararası fuarcılık, elektrik-elektronik, haberleşme, tesis yapımı ve madencilik konularında 150’den fazla ülkede taahhüt ve hizmet tedarik etmektedir.


Günümüzde temel faaliyet alanı olarak proje mühendisliği ve ticaret olan büyük ölçekli uluslararası bir kuruluş gücüne erişen CMEC anahtar teslimi projelerde proje finansmanı da sağlıyor.


1984 yılında, CMEC Türkiye’de bir temsilcilik ofisi açarak ilk adımını atmış oldu. CMEC Türkiye’de Devlet Su İşleri (DSİ) için çeşitli ölçekteki hidro-enerji projelerini başarıyla tamamladı. 1994’te, Türkiye Kömür İşletmeleri için, yurtiçinde imal edilen 18 milyon dolarlık iki kapsamlı kömür madeni ekipmanını kapsayan projede Türkiye’de ilk kez Çin kredisi kullanıldı.


2001 yılından itibaren ise Türkiye’de çok sayıda termo-enerji projesinin yanı sıra bugüne kadar toplamda 12 üniteyi bulan projeyi de gerçekleştirdi. Türkiye’de tamamlanan enerji santrallerinin toplam kapasitesi 2.000 MW’ı aştı.

Bunlara ek olarak CMEC 2003 yılında Türkiye’de alkali maden işlemesi ile enerji santrali için bir EPC sözleşmesi imzalayarak dünyaya öncülük eden bir proje modeline imza attı.


1978 yılında kurulan ve Çin Ulusal Makine Endüstri Kuruluşu’nun da üyesi olan CMEC, 1984 yılından beri Türkiye pazarıyla ilişkilerini geliştirdi. CMEC aynı zamanda Türkiye-Çin ticari ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağladı.


Bu haber toplam 4981 defa okundu
YORUMLAR
hatice erkaya: 
"hadi hayırlısı"
vatana millete hayırlı olsun. bide çin tecrübesi edinelim
19.03.2015 / 17:57


YAZARLAR