Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TREDAŞ'a Dev Yatırım
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TREDAŞ'a Dev Yatırım

TREDAŞ'a Dev Yatırım
IC Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen: TREDAŞ, 2014 yılında 61,9 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.
24.03.2015 / 11:29

Enerjimagazin-IC Enerji Grubu, 2014 Değerlendirme ve 2015 Hedefleri Toplantısı, enerji grubuna bağlı şirket yöneticilerinin katılımı ile İstanbul IC Hilton Bomonti Otel'de gerçekleştirildi.

IC Enerji Grubu adına IC Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, açılış konuşmasında IC Enerji'nin yönetici ve çalışanlarıyla birlikte büyük bir aile olduğunu belirtti.

"Bizi daha güçlü kılan birlikte uyum içerisinde hareket edebilmektir" diyen Çeçen, IC Enerji ailesini tüm yönetici ve çalışanlarının oluşturduğunu ifade etti.

Son yıllarda enerji sektörünün lider oyuncularından biri olarak anılmaya başladıklarını aktaran Serhat Çeçen, şöyle konuştu:

"Bu yolda 17 yılı ve birçok kilometre taşını geride bıraktık. Sektördeki faaliyetlerimize HES projeleri üreten ve geliştiren bir firma olarak başladık. Bu alandaki başarılarımız da birçok kez tescillendi. Örneğin Niksar HES ile Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarında HES Projelerine verilen büyük ödülü kazandık. Bu ödülü, bugüne kadar 10 adet HES projesini başarıyla tamamlayan İÇTAŞ İnşaat ile elde etmiş olduk. Bizi bu noktaya taşıyan Sayın İbrahim Çeçen vizyonu ile temelleri 2010 yılının başında atılan bir stratejik birleşim süreci oldu. Bu süreçte ilk aşama TREDAŞ'ın 2011 yılı sonunda devralınmasıydı. Devir tarihinden bu yana TREDAŞ'ın yeniden yapılanması açısından çok önemli mesafeler kat ettik. Böylelikle üretimden perakende satışa dikey entegrasyonu sağladık ve risklere karşı korunaklı bir portföy yapısı oluşturduk."

Çeçen, IC Enerji olarak 2014 yılında elektrik perakende sektöründe stratejik işbirliğine imza attıklarını belirterek, Digitürk ile elektrik satışına ilişkin önemli bir işbirliği gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Serhat Çeçen, "Sektördeki trendleri proaktif bir yaklaşımla değerlendirirken, buna paralel olarak Digitürk ile elektrik satışına başladık. Bu da IC Enerji'yi sektöre yön veren bir firma olma noktasına taşıdı. Bundan sonraki amacımız da reaktif değil, proaktif bir yaklaşım sergileyerek hareket etmek ve sektöre öncülük ediyor olmaktır" şeklinde konuştu.

Sektördeki liberalleşme trendi ile paralel olarak serbest tüketicilerin ağırlığının her geçen gün arttığını dile getiren Çeçen, "2014 yılında toplam perakende satış hacmi 6,8 milyar KWh olarak gerçekleşirken, bu rakamın yaklaşık yarısı serbest tüketicilere yönelik satışlardan geldi. 2015 yılında da perakende satışın 9,7 milyar KWh saate çıkarılmasını hedefliyoruz" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin En Büyük 5. Özelleştirmesine Hep Birlikte İmza Attık

Yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı üretim kapasitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarını bu yıl itibariyle tamamlama noktasına geldiklerini anlatan Çeçen, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin devir sürecini tamamladıklarını ifade etti.

Çeçen, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük 5. özelleştirmesi, 2014 yılı itibariyle Avrupa kıtasının birinci, dünyada ise beşinci büyük özelleştirme ve satın alma işleminin altında hep birlikte imza attık.

Toplam kurulu gücü 1.050 MW olan Yeniköy ve Kemerköy Santrallerinin devir sürecini başarı ile tamamladık. Böylelikle hem daha dengeli bir portföy yapısına ulaştık hem birincil enerji kaynaklarının dikey entegrasyonunu sağlamış olduk. Üretim kapasitesinin arttırılması açısından 2015 yılı önemli bir dönüm noktası olacak. HES portföyümüzde en büyük projemiz olan Bağıştaş'ın yanı sıra Çileklitepe'nin de işletmeye girmesi bu yıla dair çok önemli gelişmeler oldu. Bu iki proje ile HES portföyümüzün toplam kurulu gücü 275 MW seviyesine ulaşmış oluyor."

IC Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Çeçen, 2015 yılını İnsan Kaynakları ve Teknoloji yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatarak, sözlerini şöyle noktaladı:

"IC Enerji, bundan sonraki dönemde de gücünü insan kaynaklarından ve teknolojiden alarak ülkemizin enerji arzını güvenli ve sürdürülebilir olarak temin etmeye devam edecektir. Umarım 2015 yılı hepimiz için bir başarı hikayesi olur."

Serhat Çeçen'in açılış konuşmasını yapmasının ardından toplantı, Enerji Grubu'nun üretim, dağıtım ve perakende satış bölümlerinin sunumlarıyla devam etti.

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ) Genel Müdürü Hikmet Sezer, "2013 Değerlendirme ve 2014 Hedefleri" başlıklı bir konuşmasında faaliyet alanlarının 20 bin kilometrekare olduğunu ve Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da hizmet verdiklerini söyledi.

TREDAŞ'ın temel performans göstergeleriyle ilgili çok ciddi mesafeler aldıklarını belirten Sezer, "Özellikle kayıp kaçak konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Yüzde 8'lerde aldığımız kayıp kaçak oranını yaptığımız çalışmalarla yüzde 5'ler seviyesine indirmeyi başardık. Şu an sektörde kayıp kaçak oranının en düşük olduğu şirket olduğumuzu gururla söyleyebilirim" şeklinde ifade etti.

Bu haber toplam 2067 defa okundu


YAZARLAR