Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÇEAŞ KEPEZ Davasında Flaş Gelişme
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇEAŞ KEPEZ Davasında Flaş Gelişme

ÇEAŞ KEPEZ Davasında Flaş Gelişme
Sayıştay: “ÇEAŞ ve Kepez’e ait barajların halen ÇEAŞ ve Kepez’in mülkiyetinde"
17.03.2015 / 23:03

Enerjimagazin-Cem Uzan’ın Stockholm Ticaret Odası tahkim kurallarına göre Türkiye’ye karşı ÇEAŞ ve KEPEZ’e el konulması ile ilgili açmış olduğu tahkim davasında bir aşama daha geçildi.


Uzan’ın avukatları Alexandre de Fontmichel ve Charles Poncet, 23 Şubat’ta esas dilekçeyi tahkim heyetine sundu. Türkiye’nin dilekçeye karşı 4 ay içinde beyanda bulunması gerekiyor.


Uzan’ın avukatlarının sunduğu dilekçede Sayıştay’ın raporlarına dikkat çekildi. Sayıştay raporlarında “ÇEAŞ ve Kepez’e ait barajların halen ÇEAŞ ve Kepez’in mülkiyetinde bulunduğu” şeklinde ifadeler yer aldığı belirtildi.


Uzan yaptığı açıklamada “Bu durumda, barajların el konulduğu tarihten bugüne kadar ürettiği elektriğin bedeli olan 9.1 milyar ABD dolarının temerrüt faizi ile birlikte ÇEAS ve KEPEZ’e ödenmesi gerekmektedir” dedi. 


  Tahkim heyetinin “Yabancı yatırımcı” olarak kendisini kabul ettiğini ifade eden Uzan, açıklamasında şunları söyledi:


“Ayrıca ÇEAS ve KEPEZ‘in mülkiyetinde bulunduğu Sayıştay raporları ile kesinleşen 11 baraj için el konulmasının hemen sona erdirilerek ÇEAS ve KEPEZ ve geri verilmesi talep edilmiştir.   


Böylece ÇEAS ve KEPEZ şirketlerinin küçük yatırımcılarının da hakları koruma altına alınmış olacaktır.


11 Barajın halen ÇEAS ve KEPEZ’in mülkiyetinde olması nedeniyle ve Cem UZAN’ın yurt dışında ikamet etmesinden dolayı Enerji Şartı Anlaşması kapsamında yabancı yatırımcı statüsünde olduğu kesinleşmiş bulunmaktadır. Bu durum tahkim heyetinin bu davaya bakmaya yetkisi olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.”


Cem Uzan’ın iddialarına karşılık, TMSF ve Hükümet Temmuz 2015’teki ilk duruşmada savunma yapacak.


odatv

Bu haber toplam 6414 defa okundu
YORUMLAR
SUSAN CERIKAN: 
"AKP HUKUMETININ GASPLA ALDIGI CEAS VE KEPEZ HISSELERI VE TEMEDSU."
BEN YABANCI UYRUKLU CEAS VE KEPEZ YATIRIMCISIYIM, 2003 DEN BU YANA BIZIM ISTEMEDIGIMIZ HALDE BU SIRKETLER KAR YAPTIGI HALDE AKP HUKUMETININ BASI VE KURMAYLARININ BU ISI OLDU BITIYE GETIREREK GASP ETMISLERDIR, UMIT EDERIM CEM UZANIN BU DAVA SONUCUNDA BASARISI SAYESINDE BUTUN CEAS VE KEPEZDEKI KUCUK YATIRIMCIDA HISSELERINE VE TEMMEDUSUNE KAVUSUR BOYLECE AKP NIN YASAL OLMIYAN YOLLARLA GASP ETTIGI YATIRIMLAR SAHIPLERINE DONER, T.C VATANDASLARIDA ONUNDA GASPCILARIN KIM OLDUGUNU GORUR.
28.04.2015 / 17:07


YAZARLAR