Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İran'dan Elektrik İthalatı İçin Süreç Başladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İran'dan Elektrik İthalatı İçin Süreç Başladı

İran'dan Elektrik İthalatı İçin Süreç Başladı
İran'dan elektrik ithalatı için başvuru süresi başladı.
01.03.2015 / 22:29

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İran'dan elektrik enerjisi ithal etmek isteyen tedarik lisansı sahibi şirketlerin, 11 Mart Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvurabileceklerini açıkladı.


EPDK'nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, GENT Elektrik Enerjisi Toptan Satış Anonim Şirketinin, İran'dan izole bölge besleme yöntemi ile Bazergan-Doğu Beyazıt hattından elektrik enerjisi ithal edilmesi yönünde Kuruma müracaatı üzerine, söz konusu hatlardan elektrik enerjisi ithali için başvuru süresi belirlendi.


İran'dan elektrik ithal etmek isteyen tedarik lisansı sahibi tüzel kişiler, Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği kapsamında 11 Mart Çarşamba günü mesai bitimine kadar başvuru yapabilecek.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK), konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:


TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan ve 12.01.2015 tarihinde revize edilen “Mevcut Enterkonneksiyon Hatlarının Net Transfer Kapasiteleri” duyurusunda; Bazergan-Doğu Beyazıt hattının kapasitesi izole bölge besleme yöntemi ile ithalat yönünde aşağıdaki gibi belirlenmiştir.


Net Transfer Kapasitesi       (NTK) :   40 MW


Kullanıma Açık Kapasite    (KAK) :   40 MW


Tahsis Edilmiş Kapasite       (TEK) :   0 MW


GENT Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde İran’dan izole bölge besleme yöntemi ile Bazergan-Doğu Beyazıt hattından elektrik enerjisi ithal edilmesi yönünde Kurumumuza başvuruda bulunmuştur.


Söz konusu hatları kullanmak suretiyle İran’dan söz konusu hatlar kullanılmak üzere elektrik enerjisi ithalatı faaliyetinde bulunmak isteyen tedarik lisansı sahibi tüzel kişilerin de, Elektrik Piyasası İthalat ve İhracat Yönetmeliği kapsamında 11.03.2015 tarihi mesai bitimine kadar Kurumumuza başvuruda bulunmaları gerekmektedir.


Başvuru adresi: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:51/C 06530 Yüzüncüyıl / Ankara’dır.


Bu haber toplam 1930 defa okundu


YAZARLAR