Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK: Lisanssız Elektrik Uygulamalarına Yönelik Başvuruların Durdurulması Gündemimizde Yok
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK: Lisanssız Elektrik Uygulamalarına Yönelik Başvuruların Durdurulması Gündemimizde Yok

EPDK: Lisanssız Elektrik Uygulamalarına Yönelik Başvuruların Durdurulması Gündemimizde Yok
EPDK: Gündemimizde lisanssız elektrik uygulamalarına yönelik başvuruların durdurulması çalışması yok
27.02.2015 / 00:12

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) gündeminde lisanssız elektrik uygulamalarına yönelik başvuruların durdurulmasına yönelik çalışma olmadığını belirtti.

EPDK tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Elektrik piyasasında lisanssız üretim faaliyeti 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve bu Kanuna dayalı olarak hazırlanan ilgili mevzuat kapsamında yürütülmektedir.

Lisanssız elektrik üretimine yönelik başvurular, TEİAŞ ve dağıtım şirketleri ile OSB dağıtım lisansı sahibi organize sanayi bölgelerine yapılmakta ve başvurular ilgili mevzuatta yer alan usul ve esaslara göre değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda, yirmi bir dağıtım bölgesi ve OSB dağıtım lisansı sahibi Organize Sanayi Bölgeleri için tahsis edilen ve edilebilecek bağlanabilir lisanssız üretim kapasiteleri trafo merkezi bazında, TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında yayımlanmış, ayrıca, lisanssız elektrik üretimine dair Başvuru Aşamasında, Değerlendirme Aşamasında, Çağrı Mektubu Almaya Hak Kazanan ve Geçici Kabulü yapılan (işletmeye giren) üretim tesislerine ilişkin bilgiler, her bir dağıtım şirketinin internet sayfasının "lisanssız üretim" başlığı altında yayımlanmakta ve söz konusu bilgiler her ayın yirmi beşinci gününe kadar güncellenmektedir. Söz konusu bağlanabilir kapasitenin ilgili şebeke şirketlerinin internet sayfalarında yayımlanmasına devam edilecektir.

Bu minvalde, lisanssız elektrik üretimine ilişkin şebeke işletmecilerince yapılan uygulamalar Kurumumuzca yakinen izlenmektedir.

Ayrıca, Kurumumuz gündeminde lisanssız elektrik üretimine ilişkin uygulamalara yönelik olarak

- Başvuruların durdurulmasına,

- Lisanssız üretim tesisinden üretilecek elektriğin tamamının tüketileceği durumlar için farklı düzenleme yapılmasına,

- Lisanssız üretim tesisi ile eşleştirilen elektrik tüketim aboneliği için belli bir tüketim limiti getirilmesine,

- İlgili Yönetmelik ve Tebliğ kapsamında mevcut piyasa yapısının tasarım ve işleyişini değiştirecek nitelikte herhangi bir düzenleme yapılmasına, ilişkin çalışma bulunmamaktadır."


Bu haber toplam 1944 defa okundu


YAZARLAR