Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPDK Güneş Enerjisine Dayalı Son Lisans Başvurularını TEİAŞ'a Gönderdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPDK Güneş Enerjisine Dayalı Son Lisans Başvurularını TEİAŞ'a Gönderdi

EPDK Güneş Enerjisine Dayalı Son Lisans Başvurularını TEİAŞ'a Gönderdi
EPDK, güneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans başvurularını inceleyerek TEİAŞ'a gönderdi.
19.02.2015 / 23:12

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş enerjisine dayalı son lisans başvurularını, incelemelerinin tamamlanmasının ardından Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi`ne (TEİAŞ) gönderdi.


Alınan bilgiye göre, EPDK  6446 sayılı  Elektrik Piyasası Kanununa  dayalı ikincil mevzuat oluşturulduktan sonra değerlendirmelerini hızla tamamladı  ve 600 megavat için yapılmış olan güneş enerjisine dayalı 496 lisans başvurusunun  tamamı EPDK tarafından incelenmiş oldu.


EPDK önümüzdeki süreçte kazananların da lisanslandırmalarını en kısa  süre içerisinde tamamlayacak.


Türkiye'de lisanslı güneş enerjisi üretimi için düzenlenen  yarışmaların ilk turunu kazanan projelerde ise şubat ayının ilk haftası  itibarıyla yatırım aşamasına gelindi.


Yaklaşık yatırım tutarı 10 milyon lira olarak öngörülen Erzurum  Güneş Enerji Santrali Projesi'nin, 15,5 ayda hayata geçirilmesi ve proje  kapsamında yılda 8 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanıyor.


Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında güneş  enerjisi santrali yatırımlarında 13,3 dolar cent alım garantisi bulunuyor. Bu  yatırımlarda yerli ekipman kullanılması halinde bu miktar 22 cente kadar çıkıyor.


Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılmış ön lisans  başvurularından aynı sahada, aynı bağlantı noktasına, aynı bağlantı bölgesine  bağlanmak için birden fazla başvurunun bulunması durumunda, sisteme bağlanacak  olanı belirlemek için TEİAŞ tarafından yarışma yapılacak.


Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyeli


Güneş enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa'nın önde gelen ülkeleri  arasında yer alan Türkiye'de, yıllık 380 milyar kWh enerji potansiyeli bulunuyor.  Türkiye'nin yıllık ortalama güneş ışınımı 1311 kWh/metrekare-yıl, ortalama yıllık  güneşlenme süresi ise 2 bin 640 saat olarak gerçekleşiyor. Bu rakam günlük 3,6  kWh/metrekare güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamda ise 110 günlük güneşlenme  süresine denk geliyor.


milliyet

Bu haber toplam 2049 defa okundu


YAZARLAR