Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan İmza Kampanyası
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan İmza Kampanyası

Emeklilikte Yaşa Takılanlar'dan İmza Kampanyası
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, gasp edilen hakları için imza kampanyası başlattılar.
19.02.2015 / 23:12

Enerjimagazin-Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 4447 Sayılı Yasa Gereği Gasp Edilen Emeklilik Haklarının Verilmesi ve 5510 Sayılı Yasa İle Çalıştıkça Düşen Bağlanacak Emekli Maaşlarının Düşmemesi İçin Gerekli Girişimlerin Seçim Öncesi Yapılması” talebiyle imza kampanyası başlattılar.


Kampanya kapsamında toplanan imzalar başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı Ve Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” olmak üzere; “Türkiye'de Bulunan Bütün Basın Mensupları Ve Yazılı-Görsel Basın Yayın Organları Yetkilileri” ile “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Türkiye'de Bulunan Bütün Siyasi Parti Başkan, Başkan Yardımcıları Ve İl- İlçe Yöneticileri” ne iletilecek.Emeklilikte Yaşa Takılanlardan konuya ilişkin yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR KİMDİR?


08 EYLÜL 1999 Tarihinden önce işbaşı yapan SSK’lı, BAĞ-KUR’lu, EMEKLİ SANDIĞI mensubu herkes EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMIŞTIR.BİZLER KISACA KENDİMİZE EYT DEMEKTEYİZ.


AŞAĞIDAKİ METNİ OKUYUP SENİN YA DA BİR YAKINININ EYT OLUP OLMADIĞINI ANLAR VE HAKKININ GASP EDİLİP EDİLMEDİĞİNE KARAR VERİRSEN EMİNİM Kİ DESTEK OLMAK İÇİN BİR İMZA ATMAKTAN ÇEKİNMEYECEKSİN. 


EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR


Bizler 08.09.1999 öncesinde SSK’lı, Bağ-kur’lu ve Emekli Sandığı mensubu olarak iş hayatına başlamış kişileriz. O zamanlar 506 Sayılı SSK kanunun emekli olma şartları maddeleri şöyle idi erkeklerde 25 yıl 5000 gün bayanlarda ise 20 yıl 5000 gün şartlarına göre emekli olmak üzere SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı ile sözleşmeler imzaladık. Zira Devlet babamızın 1999 yılındaki 3’lü koalisyon hükümeti 17 ağustos depremi sonrasında ülkemizin bütün vatandaşları can havliyle depremde kayıplarını aramaya kurtarmaya koşturduğu bir zaman da bizleri mağdur eden 4447 sayılı yasayı çıkarma gafletinde bulundu. Aslında bizlerin mağduriyeti bahse konu 4447 sayılı yasanın ülkemizde ilk defa yürürlüğe girdiği tarihten geriye doğru işleyen bir yasa olmasından kaynaklanmaktadır. Yasanın, bizi ilgilendiren kademeli emeklilik maddesi Hariç diğer maddelerine her hangi bir itirazımız olmadığı gibi diğer bütün kanunlar gibi uygulaması yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği tarihten sonrasını etkilemesinin bizler için bir mağduriyet doğurmayacaktır. O zamandan  bu zamana kadar neden tepki gösterilmedi şeklinde haklı bir soru sorabilirsiniz. Anayasa mahkemesine verilmesine rağmen anayasa mahkemesi üyeleri bu yasada sadece kademeli emeklilik maddesini iptal edip, diğer bütün maddeleri onaylamışlardır. 2002 Mayıs ayında meclis tekrar konuyu ele alıp iptal edilen Kademeli Emeklilik maddesini biraz yumuşatarak Anayasanın vatandaşa verilen haklar geri alınamaz maddesini de çiğneyerek 4759 sayılı yasayı meclisten geçirdiler. Muhalefet tarafından Anayasa Mahkemesine tekrar itiraz edilip dava açıldı. Bu kez Anayasa mahkemesi İMF denen Emperyalist güçlerin baskısıyla şöyle karar almıştır. Düzeltilen maddeleri aynen kabul edip 4759 sayılı yasanın Geriye doğru işleyip Kazanılmış hakları öldürdüğünü resmen onayladı. Gerekçe de şuydu Emeklilik konusu kazanılmış Hak değil beklenen Hak’tır. Beklenen Haklarda gerçekleşmediği sürece devlet tarafından değiştirilir, dendi. Ayrıca ülkemizde her gün değişen kanunlar sebebiyle 20-25 hizmet yılımız dolana kadar nasıl olsa bu kanunda değişir düşüncesi ile hareket edildi.


EYT'ler yani bizler ilk işe girdiğimiz şartlarla emekli olmak istiyoruz. çünkü bizler devletle sözleşme imzaladık. Ve nasıl o sözleşme şartlarına uyup bütün yükümlülükleri yerine getirdiysek devletin de bize o tarihte verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz. Bu anamızın ak sütü gibi helal olan hakkımızı almak için bugüne kadar meydanlarda kırmadan dökmeden sesimizi duyurmaya çalıştık. Bizler bu devletin evlatlarıyız. Bizlerin sesini duyan sizler nedense her kesime babanızın malı gibi dağıttıklarınızı bizlerden sakınıyorsunuz. Ama unutmayın ki ah'ımız ağırdır. 


sayın devlet büyükleri; sayımız hiçte sizlere bahsedilen gibi milyonlarla ifade edilecek rakamlar değildir. Bu konuda istatistik çalışmalar tarafımızdan yapılmış olup, bizlerin haklarının verilmesi halinde hemen emekli olacak kişi sayısı azami 70.000 - 80.000 kişi kadardır. Bizlerin emekli olması halinde bizlerden boşalacak alanlara yeni personel alımı yapılacağından istihdam yaratılmış olup genç işsiz oranında düşüşler yaşanacaktır. Bizlerin emekli edilmesi halinde piyasada sıcak para sirkülâsyonu hızlanmış olacaktır. Sizlere verilen bilgiler yanlış ve tutarsızdır. Sizlere net ve kesin bilgiler vermeye her zaman hazırız. Çözüm yolları sunmaya her zaman hazırız. Yeter ki samimi ortamlarda dertlerimizi dinleyip yapılması gerekenler için ciddi adımlar atmaya niyetli olun.
Bu haber toplam 4018 defa okundu


YAZARLAR