Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ ve Kültür Bakanlığı'ndan Ortak Proje
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ ve Kültür Bakanlığı'ndan Ortak Proje

EÜAŞ ve Kültür Bakanlığı'ndan Ortak Proje
EÜAŞ uhdesindeki ruhsat sahalarında bulunan arkeolojik sit alanlarının taşınması amacıyla İzlenecek yol haritasının belirlendi.
18.02.2015 / 23:10

Enerjimagazin-7,6 milyar ton ile Türkiye linyit rezervinin %50’sinden fazlasını elinde bulunduran EÜAŞ’a ait Afşin-Elbistan Linyit Havzası ile Karapınar-ayrancı Linyit Havzasının yatırıma açılması yönünde, Maden Sahaları Daire Başkanlığı tarafından  çalışmalar devam ediyor. 


Afşin-Elbistan Havzasında yaklaşık 3 Milyar tonluk linyit rezervine dayalı olarak kurulması planlanan toplam 6000 MW termik santrallar için; yeni termik santrallerin kurulması ve elektrik enerjisi üretim kapasitelerinin belirlenmesi, kömür stoku, su kaynakları, çevresel yatırımlar, imar ve iskân durumları ve havzadaki kültür varlıklarını içeren bir master plan hazırlanması kararlaştırıldı.


Bu master plan çalışması kapsamında, eksik  jeoteknik ve hidrojeojik etütler tamamlandı, arkeolojik sit alanları belirlendi, havzada maden işletmeciliği açısından ciddi bir tehdit oluşturan yer altı sularının maden işletme alanından uzaklaştırılması ve havzanın hidrojeolojik yapısı kapsamlı bir şekilde ele alındı.


Benzer şekilde Karapınar-Ayrancı Havzasında 1,8 milyar ton linyit rezervinin işletilebilir rezerve dönüştürülmesi, maden işletme ve termik santral projelerinin geliştirilmesi için çeşitli kurum, Kuruluş ve Üniversiteler ile görüşmeler sürdürülüyor.


EÜAŞ uhdesindeki ruhsat sahalarında bulunan arkeolojik sit alanlarının taşınması amacıyla İzlenecek yol haritasının belirlenmesi ve bu iş için bir Protokol hazırlanması amacıyla  Kültür Ve Turizm Bakanlığı, ilgili Müze Müdürlükleri ile  EÜAŞ-Maden Sahaları Daire Başkanlığı arasında 28.01.2015 tarihinde, Maden Sahaları Daire Başkanlığı’nda bir toplantı geçekleştirildi.


Toplantı, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden Kazılar Genel Müdürlüğü Kazılar Daire Başkanı Köksal ÖZKÖKLÜ, Konya Müze Müdürü Yusuf BENLİ, Karaman Müze Müdürü  Abdulberi YILDIZ, Kahramanmaraş Müze Müdürü  Ahmet DENİZHANOĞULLARI ile Arkeolog  Sevgi GÜRDAL ve  Maden Sahaları Daire Başkanı Daire Başkanı Cumali TAŞTEKİN, Maden Etüt Proje Müdürü Ebru ATA, Maden İşletme ve Bakım Müdürü  A.Metin ÖZDAMAR, Maden Etüt Proje Müdür Yardımcısı Harun BURCU, Proje Teknik Şefi  Özge GÜÇİZ, Maden Mühendisi Volkan ÇAKIRLI katılımıyla gerçekleştirildi.


Toplantı sonunda bir Protokol Taslağı hazırlandı ve işleme alındı.


Bu toplantıda ruhsat sahalarımızda bulunan ve maden planlaması ve işletmeciliği açısından engel teşkil eden arkeolojik sit alanlarının taşınmasına yönelik yol haritası da belirlendi.


Bu haber toplam 2641 defa okundu


YAZARLAR