Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - HİDROKALE Destek Bekliyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HİDROKALE Destek Bekliyor

HİDROKALE Destek Bekliyor
Türkiye’nin ve Kırıkkale’nin gururu HİDROKALE (hidromobil araç ekibi), Kırıkkale’den ve tüm Türkiye’den bekliyor.
12.02.2015 / 00:17

Enerjimagazin-Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulan HİDROKALE (hidromobil araç ekibi), Kırıkkale’den ve tüm Türkiye’den destek bekliyor.


Petrole alternatif olarak kullanılabilecek çevre dostu prototip araçlarla “Hidrojenli araç” kategorisinde yarışmalara katılıyorlar. Katıldıkları ilk yarış olan SEM 2014'te 33 takım arasından ilk 12' ye kalan tek Türk takımı olarak, Türkiye’nin ve Kırıkkale’nin gururu oldular.


HİDROKALE takımı Makine, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören öğrencilerden oluşuyor. Ekipte, tasarım, mekanik, elektrik-elektronik, sponsorluk, lojistik, medya olmak üzere toplamda 6 ekipten ve 15 kişilik dinamik bir kadro bulunuyor.


Bu sene hedeflerini daha da büyütüp yeni bir araç yaparak her yıl düzenlenen SEM ( Shell Eco Marathon) 2015 yarışlarına katılmak ve yarışta iddialı bir konuma gelerek Kırıkkale’nin ve Türkiye’nin gururu olmaya devam etmek istiyorlar. Önlerindeki tek engel ise maddi yetersizlik.


Türkiye’nin ve Kırıkkale’nin Gururu Oldular


Enerjimagazin aracılığı ile yetkililere seslenen Kırıkkale Üniversitesi HİDROKALE Takımı(hidromobil araç ekibi), “2013 yılında kurulduk. İlk aracımız olan (V 1.0) ile 2014 yılının Mayıs ayında Hollanda Rotterdam’da düzenlenen "SEM 2014" e katıldık. Katıldığımız ilk yarış olan "SEM 2014'te" yüksek bütçeli 33 takım arasından ilk 12'ye kalan tek Türk takımı olarak, Türkiye’nin ve Kırıkkale’nin gururu olduk. Bu başarının ardından 2014 yılının Ağustos ayında Kocaeli’ nde düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar yarışına ise ikinci aracımız olan (V 2.0) ile katıldık. Bu yarışta da aldığımız cezaya rağmen Türkiye 3.sü olmayı başardık.


Hedefimiz, yeni bir araç yaparak her yıl düzenlenen SEM ( Shell Eco Marathon) 2015 yarışlarına katılmak ve yarışta ilk 5'e girmek ve Türkiye’ de 2015 Ağustos’ta düzenlenecek TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına da katılarak 1. olmaktır.Takım olarak bunu yapacak inanç ve güçteyiz. Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için takımımızda gerekli ve yeterli imkan, azim olmakla birlikte tek sıkıntımız, finansal sıkıntı. Bu sıkıntıyı aşabilmek için Sponsor arayışlarımız devam ediyor.


Tasarımı bitirilen ve imalat aşamasında olan 3. Aracın (V 3.0) üretimine başlayan ekibimiz, ilgili Bakanlıklarımızdan, Kamu kurumlarından Kırıkkaleli duyarlı iş adamlarımızdan, belediyemizden, Valiliğimizden, Ticaret ve Sanayi Odamızdan, büyük sanayi kuruluşlarından ve tüm Türkiye’den maddi destek bekliyoruz." dediler.


HİDROKALE Takımı tarafından www.enerjimagazin.com a yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde 2013 yılında kurulan Hidrokale, hem Kırıkkale iline hem de ülkeye katkı sağlamak amacıyla yerli otomotiv sektöründe ki eksiklikleri fark ederek böyle bir girişimde bulunmak istemiştir.


10380234_502956763163961_2577252396706867529_o.jpg görüntüleniyor


Ülke yöneticilerinin destek sözlerinin verdiği alanlardan olan otomotiv sektörü için çalışmaya başlamaya karar verdik ve kendimize yenilenebilir enerji kaynaklarının tükenmeyecek dalı Hidrojeni seçtik. Hidrokale takımı tasarım, mekanik, elektrik-elektronik, sponsorluk, lojistik, medya olmak üzere toplamda 6 ekipten ve 15 kişilik dinamik bir kadrodan oluşmaktadır. Ekip arkadaşlarım Makine, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri Mühendisliği bölümlerinde eğitimlerini devam ettirmektedirler.


Takım ilk olarak 2014 yılının Mayıs ayında Hollanda Rotterdam’da düzenlenen Shell Eco-Marathon’ a ilk aracıyla ( V 1.0 ) katılarak oldukça yüksek bütçeli 33 Avrupa takımı arasından ilk 12’ ye kalan tek Türk takım olma özelliğiyle büyük bir başarı elde etmiştir.


Bu başarının ardından Hidrokale çalışmalarına ara vermeden devam ederek 2014 yılının Ağustos ayında Kocaeli’ nde düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar yarışına ise ikinci aracıyla ( V 2.0 ) katılmıştır. Bu yarışta da aldığı cezaya rağmen Türkiye 3.sü olmayı başarmıştır.


10 Ay, İki Kıta, İki Araç, İki Başarı


Kurulduğu andan itibaren belirlediği hedefi ‘’10 AY, İKİ KITA, İKİ ARAÇ, İKİ BAŞARI.’’ olan Hidrokale bu hedefine ulaştığına gönülden inanıyorum.


Yaptığımız bu iki Hidromobil hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; araçların en önemli özelliği hidrojen gazıyla çalışması ve egzoz çıktısı olarak ta su çıkarmasıdır yani bu araçlar çevreyle tamamen uyum içerisindedirler. Egzoz gazının zararlı etkileri yani karbon monoksit gibi zehirli gazlar yoktur. Tüketim değerleri düşük olan bu araçlar 1 lt benzine denk gelen enerjiyle 400 km yol alabiliyorlar, Hidrojen depolanabilirliği konusunda dünyada çok büyük yatırım yapan ülkeler Hidrojeni depoladıkları sürece, oldukça düşük olan tüketimi sayesinde ve çevrecil olmaları sebebinden 21. Yüzyılın devrim niteliğinde ki araçları olacaklardır. Ülke gençleri olarak bizde bu alanda ülkeye katma değer sağlamak amacıyla bu tür faaliyetleri her zaman yürüteceğiz. Aracın karoserini tamamen mekanik ekip üretmiştir karbonfiber şase olma özelliğini taşıyan ikinci aracımız da kullanılan aracın kontrol devresi, motor sürücüsü, aracın ön takımı yani elektronik ekipmanlar ve tüm mekanik sistem tamamen Hidrokale takımında bulunan 6 ekibin koordineli çalışması sürecinde başarıyla üretilmiştir.


Hidrokale’nin 2015 yılı için ise hedefleri daha da büyük olacaktır. Tasarımı bitirilen ve imalat aşamasında olan 3. Aracın ( V 3.0 ) üretimine başlayan ekibimiz maddi imkanlar hususunda desteğini Kırıkkale’den ve tüm Türkiye’den beklemektedir.


Hidrokale’nin yeni hedefleri arasında 2015’in Mayıs ayındaki Shell Eco-Marathon Europe da ilk 5’ e girmek ve Türkiye’ de 2015 Ağustos’ta düzenlenecek TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında da 1. olmaktır.

HİDROKALE Takımına Destek Olmak İsteyenler; Hidrokale Takım Kaptanı Buğra Murat GÜLER ile 0533 462 01 38 numaralı telefon üzerinden veya Hidrokale Sponsorluk Ekibinden Yağmur ÇAĞLAR ile 0555 611 41 58 numaralı telefon üzerinden irtibat kurabilirler.
Bu haber toplam 2966 defa okundu


YAZARLAR