Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Devletleştirilsin
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Devletleştirilsin

Elektrik Dağıtım Devletleştirilsin
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş ŞARKLI, "Anayasal bir görev olarak elektrik dağıtım işinin bir an önce DEVLEŞTİRİLMESİ gerekmektedir” dedi
28.01.2015 / 20:23

Enerjimagazin-Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş ŞARKLI, yaptığı yazılı basın açıklamasında, elektrik dağıtımında özelleştirme ile amaçlananın tam tersi bir durumun yaşandığını belirterek, yaşanan elektrik sorununun çözümü için, Anayasal bir görev olarak elektrik dağıtım işinin bir an önce devleştirilmesi gerektiğini söyledi. 


Şarklı yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Anayasamız 5. maddesinde Devlete; "kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak" ve 56. maddesinde; "herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak" ödevlerini yüklemiştir.21.yüz yılda artık elektrik enerjisi çağımızda olmazsa olmazlardan biridir ve elektrik kullanan tüm aboneler tüketici hukuku çerçevesinde kesintisiz, sürekli ve sağlıklı bir enerji talep etme haklarına sahiptirler” ifadelerini kullandı.  


4046 sayılı Kanun çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin tamamının özelleştirildiğini belirten Şarklı, “Bunlardan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.  bölgemizde Gaziantep, Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerinin enerji dağıtım işini   2013 yılından beri sürdürmektedir. Özelleştirme ile amaçlananın elektrik enerjisi arz güvenliğinin sağlanması ve arz kalitesinin artırılması, Kayıp/kaçak da azaltma sağlanması, Yenileme ve genişleme yatırımlarının özel sektör tarafından yapılması, Rekabet sonucu sağlanan faydaların tüketicilere yansıtılması olarak kamuoyuna bildirilmiştir. Ancak, gelinen süreçte şehrimizin genelindeki sürekli elektrik kesintileri neticesinde tüketicilerin uğradıkları maddi zararlar, gerekse kayıp-kaçak bedellerinin tüm tüketicilere haksız bir şekilde yansıtılması, gerekse de sürekli bir şekilde şişen aylık elektrik faturaları, tüketicinin anlamadığı ve anlayamayacağı fatura detaylarıyla amaçlananın tam aksine bir durum yaratılmıştır. Yani özelleştirmeyle amaçlananın tam tersi bir durum ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yaşanan sorunu çözümü için, Anayasal bir görev olarak elektrik dağıtım işinin bir an önce DEVLEŞTİRİLMESİ gerekmektedir” dedi.      Dağıtım işini üstlenen firmaların işi karlılık esasıyla yaptıklarını belirten Şarklı şu ifadelere yer verdi:


“Dağıtım işini üstlenen firmalar yaptıkları işi karlılık esasıyla, gerekli yatırımları, personel ve ekipmanları sağlamadan veya en az düzeyde sağlayarak tüketicilerin haklarından önce kendi karlılıklarını esas aldıklarında böyle sorunların yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır Vatandaş olarak kesintisiz, sağlıklı bir enerji kullanma bir hak olduğu kadar, bunu temin etmek de çağdaş bir devletin görevleri arasındadır. 08.05.2014 tarihli 28994 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin Tüketicilerin bilgilendirilmesi ile tüketici hakları ve zararların tazmini başlığı altında 19. maddenin 5 nolu bendine göre “… Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi, tüketicileri dağıtım veya iletim sisteminde programlanmış bir müdahale nedeniyle meydana gelecek programlı kesintiler hakkında yazılı, işitsel veya görsel basın yayın kuruluşları aracılığıyla ve internet sitesinde, ayrıca isteyen kullanıcılara kısa mesaj ve/veya elektronik posta gönderilmesi suretiyle kesintinin tarih, başlangıç ve sona erme zamanının, kesintinin başlama zamanından en az kırk sekiz saat önce nihai tüketicilere bilgilendirmekle yükümlüdür.” denilmekte, ancak dağıtıcı firmalar tarafından bu kurala uyulmadığı gibi plansız ve bildirimsiz kesintilerle tüm Gaziantep halkı mağdur edilmektedir. Elektrik aboneleri plansız ve bildirimsiz kesintilerde veya planlamanın öngördüğü süreden daha uzun kesintiler sebebiyle tazminat hakkına sahip oldukları gibi; elektrik enerjisinin sağlıksız verilmesi sebebiyle evlerinde, işyerlerinde kullandıkları elektrik ile çalışan aletlerin bozulmasından doğan zararlarını da ilgili firmadan isteme hakkına sahip olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.”


referans

Bu haber toplam 2524 defa okundu


YAZARLAR