Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrikte Kamulaştırma Faturası 7 Milyar Lira
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrikte Kamulaştırma Faturası 7 Milyar Lira

Elektrikte Kamulaştırma Faturası 7 Milyar Lira
TEDAŞ'ın verilerine göre, elektrik dağıtımı kapsamında kamulaştırması yapılmamış mevcut tesislerin kamulaştırma bedelleri yaklaşık 7 milyar lira olarak öngörülüyor.
28.01.2015 / 00:01

Enerjimagazin-Elektrik dağıtımında mevcut tesislerin yaklaşık yüzde 80'i için kamulaştırma çalışmasına ihtiyaç bulunuyor. Elektrik dağıtımında kamulaştırması yapılmamış mevcut tesislerin kamulaştırma bedelleri yaklaşık 7 milyar lira olarak öngörülüyor. 

Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından uygun görülen gerekli kamulaştırma işlemleri, Kamulaştırma Kanunu'nda belirtilen esaslar dahilinde dağıtım faaliyetlerinde bulunan lisans sahipleri için Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) tarafından yapılıyor.

TEDAŞ, elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesinin ardından ağırlıklı olarak kamulaştırma çalışmaları yürütüyor. Kuruluş, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin bünyesindeki envanterin tamamının sahibi durumunda bulunuyor. Şirketlere 30 yıllığına işletme hakkı devredilmesi nedeniyle bu sürede dikilen her direk, yapılan her trafo, çekilen her tel TEDAŞ'ın mülkiyetinde yer alıyor.

Yeni yapılan tesislerin kamulaştırması işlemlerini TEDAŞ takip ediyor, bedellerini ise özel dağıtım şirketleri ödüyor. Şirketler tarife kanalıyla yaptıkları bu ödemeleri geri alıyor.

Yapılmış tesislerin de bekleyen kamulaştırma giderleri bulunuyor. Mevcut tesislerin yaklaşık yüzde 80'inin kamulaştırmaları duruyor.   

TEDAŞ'ın verilerine göre, elektrik dağıtımı kapsamında kamulaştırması yapılmamış mevcut tesislerin kamulaştırma bedelleri yaklaşık 7 milyar lira olarak öngörülüyor.

Miktarın büyüklüğü, çalışmaların uzun sürecek olması nedeniyle kamulaştırmaların 20 yılda tamamlanması planlanıyor. Kamulaştırma için yıllık 350 milyon lira gelire ihtiyaç duyuluyor.

Kamulaştırma giderlerini karşılamak için ise TEDAŞ'a kaynak sağlanması gerekiyor.


yenişafak

Bu haber toplam 1678 defa okundu


YAZARLAR