Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ Çalışanlarından Tes-İş'e Mektup
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ Çalışanlarından Tes-İş'e Mektup

TEİAŞ Çalışanlarından Tes-İş'e Mektup
TEİAŞ çalışanları, taleplerini Tes-İş Genel Başkanlığına iletti.
24.01.2015 / 13:11

Enerjimagazin-Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) çalışanları, yönetimi kısa bir süre önce değişen Tes-İş Genel Başkanlığına 2015 Mart ayında başlanacak olan toplu iş sözleşmesinde değerlendirilmesi için başta çalışma koşullarının ve aldıkları ücretlerin iyileştirilmesi olmak üzere tüm talep ve önerilerini içeren bir mektup yazdılar.


İşçiler, taleplerine karşılık bulamamaları halinde sendikaya karşı tavır alacaklarını belirttiler.


Sendika ile Üyeler arasında oluşan soğukluğun, güvensizliğin önüne geçilmesi ve birlikteliğin tekrar sağlanması ve Tes-İş Sendikasının işçiler için daha aktif rol almasının önemine vurgu yapılan mektup şu şekilde:


Tes-İş Şube Ve Genel Başkanlığına


BAŞTAN SONA OKUMANIZI ÜMİT EDEREK…


Öncelikle yeni seçilen TES-İŞ yönetim kurulunun ve TES-İŞ Kayseri şube yönetimine biz işçilerin geleceği açısından hayırlı olmasını diliyor ve yeni yönetime başarılar diliyoruz.


Bilindiği üzere TEİAŞ çalışanları olarak, bizlerin çalışma alanı yüksek gerilim yani (34500 V–154000 V–380000 V) kapsamaktadır. Bu alanlarda yapılan çalışmalar sırasında yüksek gerilim ve bir hayli yüksek endüksiyon akımlarına maruz kalmaktayız.


TES-İş’e bağlı Diğer kurumların sözleşmelerini incelediğimizde ve memur sendikalarının üyeleri için yaptıkları, yapmaya devam ettikleri dilek, temenni, istekler, talepler doğrultusunda aşağıdaki isteklerimiz, eleştirilerimizin gayet makul ve mantıklı olduğu kanaatindeyiz.


1.Yüksek gerilimin çalışanlar üzerinde yapmış olduğu olumsuz etkilerin toplu sözleşme öncesinde uzman kişiler veya üniversiteler tarafından araştırılarak rapor halinde toplu sözleşmede gündeme getirilmesi ve kamuoyu oluşturulmasının etkili olacağı kanaatindeyiz.


2.Günümüzde sağlık çalışanlarına ve öğretmenlere yıpranma payı verilmesi memur sendikaları tarafından sürekli gündeme gelmektedir. Almaları da an meselesidir. Ayrıca 112 Acil çalışanlarına görev sırasında vefatları halinde şehit statüsü verilmesi de istenmektedir. Bizlerinde çalışma şartlarına bakacak olursak veya bakacak olursanız yıpranma payı istememiz ve almamız en doğal ve tabii bir haktır.


3. Resmi ve özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi.


4.Kurumumuzda İşçi maaşı 1,972 TL, Memur maaşı 2,553 TL, Memur teknisyen 2,562 TL, Memur Tekniker 2,803 TL dir (Vergi dilimi % 15). Yüksek gerilimde çalışma, yolda kaza yapma, elektrik akımına kapılma riski, bu etkenlere bakacak olursak aradaki fark gülünç durumdadır. Tabi burada yaptığımız analiz memurun fazla alması olayı değil yaptığımız iş nedeni ile maruz kaldığımız risklerin göz önüne alınmasıdır.


5.Üzerimizdeki vergi yükünün azaltılması; verilen düşük oranlı zamlar yüksek oranlı vergiler altında eziliyor ayrıca. İş güçlüğü ve bakım tazminatının yevmiyemize katılmasını istiyoruz. Sendika tarafından takibi yapılan ilave tediyelerden (devlet ikramiyesi) sigorta primi ve işsizlik sigortası için kesinti yapılmaması için kamuoyu oluşturulmasının etkili olacağı kanaatindeyim.


6. Kurumumuzda Bakım Tazminatı alamayan işçilerin maaşlarının (Teknik Büro Baş Teknisyenlerin, Büro Teknisyenlerinin, Veri kayıt operatörlerinin, Ambar işçileri, Kartoteklerin ve benzeri) personelin maaşlarının iyileştirilmesini istiyoruz.


7.Artık memur sendikalarının işçinin sırtından siyaset yapmalarının önüne geçilmesi lazım. Adamlar en küçüğünden en büyüğüne kadar her lafa başladıklarında işçi şöyle maaş alıyor böyle maaş alıyor ikramiyeler şu kadar gibi basit düşüncelerden yola çıkarak kamuoyunda yanlış anlaşılmalara meydan vermektedirler. Bunu da gayet iyi başarıyorlar. Örnek verecek olursak memur sen genel başkanı Ahmet Gün doğdu Eğitim Birsen 7.Üniversite Teşkilatları buluşmasında yaptığı konuşmanın bir bölümünde ( Toplu Sözleşme masasına mağduriyetleri gidermek, çalışanlar arasında eşitliği sağlamak ve geleceğe yönelik ışık tutmak amacıyla oturduklarını kaydeden Ahmet Gün doğdu, “İlkokul, ortaokul mezunu işçi emekliye ayrıldığında maaşının yüzde 95’ini almaya devam ederken, memur neden yüzde 50’sini bile bulamaz ve onun için emekliye ayrılmak istemez sorularına cevap aradık. Milliyet gazetesi)


8.Günümüzde özelleştirmeler tam gaz devam etmektedir.657 sayılı devlet memurları kanununa tabi, 399 KHK’ tabi sözleşmeli memurların dahi iş güvenceleri varken, kurumda asıl işi yapan ve tüm sorumlulukları sırtında taşıyan biz işçiler daimi süreli iş sözleşmemiz var iken özelleşme durumunda toplu şekilde özel sektörün kucağına atılmaktayız. Özelde kalan arkadaşlarımız 4/C kadrosu ile devlete yerleşen birçok arkadaşımız var. Hepside ne şartlarda çalıştıkları aşikârdır.


9.Bizler için bizim faydamıza ve bizlere hizmet için kurulduğunu söyleyen EKOP borç verme şartları ve imkânları yeniden gözden geçirilmeli ve daha cazip hale getirilmelidir. Diğer kamu yardımlaşma sandıklarına baktığımızda konut kredisi ve araç kredisi dahi veriliyor.


10.Sendikamıza ait olan Mersin, Akçay ve Didim’deki eğitim ve sosyal tesislerden üyelerinizin daha uygun fiyatlar ile yararlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Hakeza dışarıdaki oteller ile fiyat farkı pek kalmadığı gözlenmektedir.


11. Görevli olarak gittiğimiz şehirlerde Medine fukarası gibi kapı kapı dolaşıp ucuz yemek ve ucuz otel aramaktan bıktık. Sabah kahvaltısı 10 TL. Öğle yemeği 20.TL. Akşam yemeği 20 TL. (Toplam 50 TL).Bize ödenen harcırah ise 31.50 TL.En düşük otel 70 TL Kurumun bize verdiği 47,50 TL. İnsanca yaşamak ve muamele görmek bizimde hakkımız. Yemek ücretlerimiz ve yol harcırahlarımızın artırılmasını istiyoruz.


12.Yılbaşı hediyelerinde; çanta, radyo, kemer,cüzdan,şemsiye ve ajanda yerine en azından memur sendikaları gibi belirli aylarda nakdi ödemeler yapılması,bayramlarda küçük de olsa bir hediye ile hatırlanmak veya anılmak ve değer verildiğimizi hissetmek istiyoruz.


13.Eşi çalışmayan memur için yapılan ödemeler; her ay 164,31 TL Çocuk yardımı olarak her ay 0-6 yaş için 38,5 TL, diğer grup için 19,25 TL dir. İşçide bu durum söz konusu bile değildir.


14.Ekiplerde çalışan personelin iş güçlüğü ve bakım tazminatlarının artırılmasını istiyoruz.


15.Ekip şefliği görevi yapan personele % 10 sorumluluk tazminatı verilmesi (Daha önce kasa tazminatı adı altında alınıyordu)


16.Eğitim gören Sendika üyesi personel ve çocuklarına eğitim ödeneği verilmesi veya burs verilmesi.


17.Günümüz şartlarında öğrenci okutmak çok zor. Çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını sağlamak için ister çalışan ister emekli olsun tüm üyelerimizin çocuklarına burs verilerek Ülkemiz, Milletimiz ve kendimiz için geleceğe daha bilinçli daha verimli bir nesil yetiştirmekte neden katkınız olmasın. Hepimizin tek arzusu sokakta dilenen, çalışmak zorunda kalan yâda tiner vs. gibi kötü alışkanlık edinen çocuklar yerine eğitimli geleceğe güvenle bakan bir gençlik ve gelecek yetiştirmek olsa gerek. Biliyorsunuz bunun tek yolu eğitim.


18.Büroda çalışan işçilerin iş güçlüğü dışında herhangi bir ödemesi yok.25 yıllık bir işçi işe yeni başlayan 1 yıllık memurdan daha az maaş alıyor.2015 Mart ayında başlanacak olan toplu iş sözleşmesinde göz önüne alınarak eşitlik sağlanmasını arzu ediyoruz.


19.Memurlar lojmanlarda indirimli otururken biz neden daha fazla ödüyoruz. Eşit muamele istiyoruz.


20. 5. İletim, 8. İletim ve 9. İletim Tesis Ve İşletme Grup Müdürlüklerinde servis güzergahının 1.Km dışında kalan işçilere fiilen çalıştıkları günlere belediye rayiç fiyatı üzerinde gidiş dönüş yol ücreti net olarak ödenir.İbaresi olduğundan belirtmiş olduğumuz müdürlüklerde ödeme yapılır iken 11.İletimde İTİS’ de yazılı olmadığı için ödeme yapılamayacağı belirtilmiştir.Bu konuda mağdur olan arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.


21. Önceki sözleşmede meslekleri ile ilgili ön lisans bölümlerinden mezun olup Tekniker kadrosu verilen işçilerin ücret skalalarında bu sözleşmede çalışmalar bekliyoruz.


Şimdi bir başka sendikanın yapmış olduğu sözleşmeden birkaç madde örnek yazalım


TPAO ve BOTAŞ 2013-2015 sözleşmesinde 800TL ile 900TL arasında iyileştirme almışlardır. İGDAŞ ve KÇETAŞ için yapılan iyileştirmelerde yabana atılır gibi değil


MEDYA İŞ SENDİKA SÖZLEŞMESİ


18. İZİN YARDIMI: 

Madde 22- Yıllık ücretli izne hak kazanan MEDYA-İŞ üyelerine izne çıkışlarında yılda bir defaya mahsus olmak üzere 800 (sekiz yüz) TL brüt izin ödeneği verilir. (Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum avans değil)

19. Madde 32- Daimi olarak çalıştığı ilin sınırları dışına veya yurt dışına göreve gönderilen MEDYA-İŞ üyelerinin belge karşılığı yemek, yol, otel, haberleşme giderleri ile seyahat sigortası, vize, pasaport, yurt dışı çıkış harcı gibi masraflarını işveren öder.

a) MEDYA-İŞ üyesi işçilerin merkez ve bölge müdürlüğüne bağlı illerin dışında görevlere gitmeleri durumunda her bir gün için 110 TL ödenir. Ayrıca konaklama ve ulaşım giderleri belgelemek kaydıyla işverence karşılanır.


20. YEMEK YARDIMI:

Madde 33- MEDYA-İŞ üyelerine günde 1 öğün yemek verilir. Yemek verilmesi mümkün olmayan hallerde MEDYA-İŞ üyelerine ayda 200 - (ikiyüz) TL brüt yemek parası ödenir. Yemek verilmesi halinde de kıdem tazminatına esas olacak ücrete yemek bedeli brüt 200 - (ikiyüz) TL olarak yansır. Ancak işveren gerektiği takdirde yemek yardımı bedeli yerine yemek çeki verebilir


21. EVLENME VE DOĞUM YARDIMI:

Madde 35- MEDYA-İŞ üyesine evlendiği zaman net 800- (sekizyüz)TL çocuğu doğduğu zaman çocuk başına net 450- (dörtyüzelli) TL İşveren tarafından ödenir.
 

Bu ödemeler, belgelerin ibrazını takiben en geç üç gün içinde yapılır.


22. ÇOCUK YARDIMI:

Madde 36- İşveren, MEDYA-İŞ üyelerine her ay çocuk başına brüt 90 (doksan) TL çocuk parası öder.


AİLE YARDIMI: 

Madde 37 - İşveren, evli MEDYA-İŞ üyelerine her ay brüt 105- (yüzbeş) TL aile yardımı verir.


YOL PARASI:

Madde 38- İşveren, MEDYA-İŞ üyelerine her ay brüt 80- (seksen) TL yol parası öder.
 

Bu ödemeler Ankara’da çalışan MEDYA-İŞ üyelerine her ay 210- (ikiyüzon)TL olarak, İstanbul’da çalışan MEDYA-İŞ üyelerine her ay 330- (üçyüzotuz) TL olarak, İzmir’de çalışan MEDYA-İŞ üyelerine her ay 190- (yüzdoksan) TL, diğer büyükşehir belediyesi sınırları içinde çalışan MEDYA-İŞ üyelerine her ay 110- (yüzon)TL olarak uygulanır.


KREŞ YARDIMI:

Madde 39- İşveren, İşyerinde çalışan MEDYA-İŞ üyesinin 0-6 yaş arası çocukları için her ay brüt 150- (yüzelli) TL kreş yardımı yapar.


GİYECEK YARDIMI:

Madde 40- İşveren, MEDYA-İŞ üyelerine her yıl Ocak ayı içinde nakit olarak brüt 585- (beşyüzseksenbeş) TL öder.


YAKACAK YARDIMI:

Madde 41- İşveren, MEDYA-İŞ üyelerine her ay brüt 290- (ikiyüzdoksan) TL yakacak yardımı verir.


EĞİTİM YARDIMI:

Madde 42- İşveren, MEDYA-İŞ üyesinin ilk ve ortaöğretime giden her çocuğu için brüt 200- (ikiyüz) TL; lise ya da dengi okullara giden her çocuğu için brüt 330 (üçyüzotuz)TL; üniversite ya da dengi yüksek okullara giden her çocuğu için brüt 540- (beşyüzkırk)TL yıllık eğitim yardımı yapar.

Ödemeler her yıl Ekim ayının 15. günü verilir.

Belgelerini geçerli bir mazeret olmadan Ekim ayı sonuna kadar getirmeyen MEDYA-İŞ üyesi o yıla ait eğitim yardımını talep edemez.


23. BAYRAM YARDIMI:

Madde 44- İşveren, her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarının arefesinde MEDYA-İŞ üyelerine brüt 800- (sekizyüz) TL bayram yardımı öder.


24. YABANCI DİL ve ÖĞRENİM YARDIMI:

Madde 54- İşveren, lisans mezunu MEDYA-İŞ üyelerinin aylık ücretlerine brüt 235- (ikiyüzotuzbeş) TL öğrenim zammı yapar. Ön lisans mezunu MEDYA-İŞ üyelerine brüt 110- (yüzon) TL öğrenim zammı verilir. Yüksek lisans yapmış MEDYA-İŞ üyelerine brüt 350- (üçyüzelli)TL, doktora yapmış olanlara brüt 850- (sekizyüzelli) TL akademik gelişim teşviki parası ödenir.

İşveren ve MEDYA-İŞ temsilcisi tarafından belirlenen yabancı diller için YDS’de en az 70 puan aldığını belgeleyen MEDYA-İŞ üyesine bildiği yabancı dil için ayda brüt 150 (yüzelli) TL, iki yabancı dil bilen kişiye brüt 265- (ikiyüzaltmışbeş) TL yabancı dil zammı ödenir. YDS sınavı yapılmayan dillerde bu dili resmen iyi bildiğini belgeleyenlere de yukarıdaki ödemeler yapılır.


25. KIDEM ZAMMI:

Madde 55- İşyerinde çalışan MEDYA-İŞ üyelerinin brüt maaşlarına 2 yılda bir % 5 (yüzde beş) zam yapılır. Bu zamlar hiçbir şekilde bu Toplu İş Sözleşmesi’nin getirmiş olduğu zamlar sayılamaz. Ayrıca bu sözleşmeden önce MEDYA-İŞ üyelerine yapılan her türlü ödemeler yine bu sözleşmenin getirdiği haklar içinde eritilemez.


Sonuç olarak; Sendika ile Üyeler arsında oluşan soğukluğun, güvensizliğin önüne geçilmesi ve birlikteliğin tekrar sağlanmasını istiyoruz. Bizim sendikamızın da memur sendikaları gibi faal bir şekilde çalışmasını istiyoruz. Televizyonda, gazetelerde, radyolarda, aklınıza gelmedik her yerde memur sendika başkanlarını yöneticilerini görüyoruz. Aman ha bittik ha öldük ha memur can çekişiyor diye feryat figan ediyorlar. Ama gelin görün ki bizim sendikalardan bir Allah’ın kulu yok.. Kabuğunuzu kırın gerçekten yürekli olun, sizler ne kadar yürekli olursanız bizde o kadar yürekli oluruz, gerektiği yerde yumruğunuzu masaya vurun. Üyeler olarak her zaman arkanızda olacağımızdan şüpheniz olmasın. Sendikamız 2015 Mart ayında başlanacak olan toplu iş sözleşmesinde yukarıda belirtmiş olduğumuz konuların değerlendirilmeye alınması ve başarıya ulaşılmasını arzu etmekle beraber sözleşmede olumlu hiçbir değişiklik olmaması durumunda çalışanlar olarak bu doğrultuda sendikamızla olan kararımızı yeniden gözden geçirmek zorunda olduğumuzu bildirmek isterim.


Gereğini bilgilerinize arz ederiz.


Bu haber toplam 20197 defa okundu
YORUMLAR
mevlüt: 
"iş güçlüğü"
memur kardeş işgüçlüğü derken neyi kasteddin anlamadım yerim metrelerce ltımı 100metre 380kv enerji nakil hattımı
29.08.2015 / 22:49
mevlüt: 
"memur"
memur kardeş istediklerinin hepsine ben de evett derim hakkınızı arayın sizde sizin de hakkınız
29.08.2015 / 22:47
mevlüt: 
"otel"
otel konusuna katılmıyorum sendika işçi temsilcisi ken eşveren nasıl olur o tür ticari girişimlerden sendika derhal vazgeçmeli.işine yani işçi haklarına mesaisini sarfetmeli.
29.08.2015 / 22:46
BERK: 
"MEMUR OLARAK BİZDE İŞÇİLERİN SAHİP OLDUĞU HAKLARI İSTİYORUZ"
FAZLA MESAİ,VARDİYA TAZMİNATI,İŞ GÜÇLÜĞÜ TAZMİNATI,BAKIM TAZMİNATI,SERVİS PARASI, ÖĞRENCİ SERVİS HAKKI VEYA PARASI,ELEKTRİK YARDIMI,YEMEK YARDIMI,GİYİM YARDIMI V.B.
28.08.2015 / 11:49
Teiaş işçi: 
"çok güzel yazı"
Cok guzel anlatmışsınız. Durum aynen böyle
27.02.2015 / 16:32
hakki: 
"adalet"
enerji sa çalışanları işçi değil adamların elinde biri gider biri gelir mantığında ki hamal. Allah biraz insanlık versin vicdandan eksik enerji sa yönetimi
22.01.2015 / 13:59


YAZARLAR