Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali İçin Kredi Sözleşmesi İmzaladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali İçin Kredi Sözleşmesi İmzaladı

ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali İçin Kredi Sözleşmesi İmzaladı
ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali için 116 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesi imzaladı.
19.01.2015 / 03:32

Enerjimagazin-ODAŞ Enerji, Çan Termik Santrali için 116 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesi imzaladı.


%28.57 oranındaki hissesi halka açık olan ODAŞ Enerji, yerli kömür yakıtlı Çan Termik Santrali projesi için 116 milyon Euro tutarında proje finansmanı kredisinin kullanımına yönelik Yapı Kredi ve Halk Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladı.


Elektrik üretim yatırımları ve enerji ticaretifaaliyetleri ile dikkat çeken ODAŞ Enerji, yerli kömür yakıtlı Çan Termik Santrali projesi için kredi ve teminat sözleşmelerini 14 Ocak 2015 tarihinde imzaladı. 116 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredisinin kullanımına yönelik anlaşmalar, ODAŞ Enerji ile Yapı Kredi Bankası ve Halk Bankası arasında İstanbul’da imzalandı.


Yüzde 28.57 oranındaki hissesi halka açık olan ODAŞ Enerji tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada, 116 milyon Euro tutarındaki proje finansmanı kredisinin ilk üç yıl ana para geri ödemesiz olmak üzere toplam sekiz yıl vadeli kullanılacağı belirtildi. ODAŞ Enerji, grubun elektrik üretim kapasitesini önemli oranda arttıracak 330 MW kurulu güce sahip Çan Termik Santrali proje finansmanı ile ilgili tüm kredi koşullarının iki ay içerisinde tamamlanarak, finansman süreçlerinin sonlanmasının beklendiğini de hissedarlarına bildirdi.


ODAŞ Enerji’nin yüzde 92 oranında iştiraki olan Çan Kömür ve İnşaat A.Ş.’ye ait 330 MW kurulu güce sahip yerli kömür yakıtlı Çan Termik Santral Projesi’nin, 2017 yılı içerisinde işletmeye alınması planlanıyor. Türkiye’nin kömür potansiyeli ve kalitesi yüksek bölgelerinden Çan’da yer alacak tesisin sahip olduğu rezerv, 3.481 kcal/kg kalorifik değeri ile Türkiye’deki diğer yerli kömüre dayalı santraller içerisindeki en yüksek değere sahip kömür sahalarından biri olarak gösteriliyor.


ODAŞ ENERJİ HAKKINDA…


ODAŞ Enerji Grubu, sektöründe serbest piyasa koşullarının getirdiği yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmuş, “yeni jenerasyon” bir enerji üretim ve perakende dağıtım şirketleri topluluğudur.


Müşteri portföyünün ve sistemin ihtiyaçlarını yer, zaman, yapı olarak optimum düzeyde karşılamak üzere dikey entegre olmuş yapısıyla, doğalgaz, hidro, güneş, yerli kömür gibi kaynaklardan oluşan ve yatırımları devam eden elektrik üretim santralleriyle enerji sektöründe faaliyet göstermektedir.


Bu haber toplam 3675 defa okundu


YAZARLAR