Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ayvalı Barajı ve HES’te Su Tutmaya Başladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ayvalı Barajı ve HES’te Su Tutmaya Başladı

Ayvalı Barajı ve HES’te Su Tutmaya Başladı
Ayvalı Barajı ve HES’te 15 Ocak 2015 tarihi itibariyle su tutmaya başladı.
19.01.2015 / 03:31

Enerjimagazin-Erzurum ili sınırları içerisinde Çoruh nehri kollarından Oltu çayı üzerinde inşasına 14 Mart 2011 yılında başlanan Ayvalı Barajı ve HES, 15 Ocak 2015 tarihi itibariyle su tutmaya başladı. Toplam uzunluğu 177 metre, kret genişliği ise 390 metre olan Oltu Ayvalı Barajı yapım aşaması tamamlanarak elektrik üretme aşamasına geldi.


Silindirle sıkıştırılmış beton tekniğiyle yapılan baraj, 130,5 megawatt bir enerji, etek santralinde ise cansuyu vermek amacıyla da 5,5 megawattlık bir enerji üretimi gerçekleşecek.


Özdoğan Gruop ve DSİ Bölge Müdürlüğünün kontrolünde yapılan Ayvalı Barajı ve HES Su Tutma töreninde konuşma yapan Özdoğan Gruop Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Özdoğan, barajın son aşamaya geldiğini belirterek barajın enerji üretmek amacıyla yapıldığını söyledi. Baraj hakkında teknik bilgiler veren Özdoğan, baraj için yapılan yer istimlaklarına yüksek kamulaştırma bedeli ödediklerine atıfta bulunarak bunun Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını kaydetti.


Dünyada 4’ncü, Avrupa’nın ise 177 metre ile en yüksek barajı olduğuna vurgu yapan Zeynel Özdoğan, Ayvalı Barajı’nın yaklaşık 400 milyon dolar gibi bir rakama mal edildiğini belirterek, “Barajın yapım aşamasında bin 200 kişi çalışmış olup, yöreye büyük bir ekonomik girdi sağlanmıştır. Şuan itibariyle de 780 kişi çalışmaktadır. Ayvalı Barajı, sanıyorum Mayıs ayının sonlarına doğru yani kısa bir zaman sonra enerji üretimine geçecektir.” diyerek barajın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.


DSİ Erzurum Bölge Müdürü Sebahattin Çapkınoğlu ise Çoruh Nehri üzerinde 13 noktada çalışma yaptıklarını belirterek bu noktalardan birinin de Ayvalı Barajı HES İnşaatı olduğunu söyledi.


Oltu Çayı üzerinde DSİ’nin 3 adet çalışması olduğuna değinen DSİ Bölge Müdürü Çapkınoğlu, bu projelerin faaliyete geçmesi halinde ülkenin enerji üretimine ciddi katkı sağlayacağını kaydetti.


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerjiye olan ihtiyacın her geçen gün arttığını belirten Olur İlçe Kaymakamı Fatih Dülgeroğlu, “Ekonomik anlamda gelişen ve büyüyen tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi gelişen ve büyüyen ekonomimize paralel olarak bugün Türkiye’de de enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün daha da fazla artmaktadır. Bu anlamda ülkemiz petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olmadığı için yenilenebilir, temiz enerji üretme potansiyeline sahip olan HES projelerinin önemi artmaktadır” dedi.


Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin ise yaptığı değerlendirmede; dünyanın en stratejik maddelerinden ve en önemli gündem konularından birinin de enerji olduğuna işaret etti.


Zengin, “Bütün enerji üretim süreçlerinin temel girdisi olan sanayileşme ve toplumsal refahla doğrudan ilgisi bulunan enerji ile ilgili değerlendirmeler ülkelerin geleceğine dönük oldukça önemli bir yere sahiptir. Dünya üzerindeki temel enerji hammaddelerinin tükenmekte oluşu, enerji üretmekte kullandığımız hammaddelerin en rasyonel biçimde kullanılmasını ve değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Enerji konusu gündeme geldiğinde akla gelen ilk unsur, elektrik enerjisidir. Ülkemizdeki elektrik tüketimi, sürekli artan nüfusa oranı sanayileşme ve refah düzeyine bağlı olarak kaçınılmaz olarak artmaktadır. Elektrik enerjisi üretiminde Hidroelektrik santrallerinin önemi büyüktür. Hidroelektrik santrallerinin uzun ömürlü olması ekonomik projeksiyon bakımından değerini artırmaktadır” şeklinde konuştu.


Büyük bir proje olan Ayvalı Barajı’nın faaliyete geçecek olmasının heyecanını yaşadıklarını belirten Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer ise konuşmasında barajın yapıldığı coğrafyanın oldukça zor ve çetin bir coğrafya olduğuna değinerek “Böylesine zorluklarla dolu bu coğrafya da insanlarımız yaşamaya çalışıyor. Erzurum ilimiz Türkiye’nin en çok göç veren illerinin başında geliyor. Girişimcilerimiz bu coğrafyayı değerlendirmek istiyor. Bizler de bunu istiyoruz. Bu coğrafyayı bir şekilde değerlendirmek ve insanımızı burada yaşayabilir bir seviyeye taşıyarak göçü de önlemek zorundayız. Onun için bu tür yatırımlar önemlidir” dedi.


Oltu İlçe Müftüsü Vahittin Kaim’in yaptığı dua sonrası kurban kesilerek konfeti ve havai fişek eşliğinde Ayvalı Barajı ve HES Su Tutma Töreni gerçekleştirildi.Davul zurna eşliğinde törene katılan vatandaşlar halay çekti.Törene çevre ilçe belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu haber toplam 3015 defa okundu


YAZARLAR