Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji İletim Hatları Buz Kesti
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji İletim Hatları Buz Kesti

Enerji İletim Hatları Buz Kesti
Sert geçen kışın yarattığı buz ve kar yükü elektrik iletim hatlarını vurdu.
13.01.2015 / 23:32

Enerjimagazin-Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve karlı hava, elektrik iletim ve dağıtım altyapısını vurdu. Buz ve kar yükü, elektrik iletim ve dağıtım hatlarının aşağı doğru sarkmasına, bazı bölgelerde ağaçların dallarına ya da tepelere değmesine yol açıyor. Bu da kısa devrelere ve arızalara yol açıyor. Toprak altındaki hatlar da aşırı soğuklar nedeniyle geriliyor ve kopuyor. Bu nedenle gerek Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye (TEİAŞ) ait yüksek gerilim hatlarında, gerekse de şehiriçi dağıtım şirketlerinin kontrolündeki hatlarda her gün onlarca hatta yüzlerce arıza yaşanıyor. Arızalar nedeniyle abonelere, zaman zaman saatlerce elektrik verilemiyor.
TOPRAK ALTI HATTI DA ETKİLİYOR


Enerji Bakanlığı kaynakları, fırtına ve rüzgârın da iletim ve dağıtım altyapısına büyük zarar verdiğini belirterek “Bazı bölgelerde fırtına, direkleri deviriyor. Hatlar kopuyor. Altyapı tahrip oluyor. Bu da arızları artırıyor” dediler. Ankara ve İstanbul’da bile gece saatlerinde sıcaklığın eksi 20 dereceye kadar düştüğünü anlatan kaynaklar, “Toprak altındaki hatlar da aşırı soğuklar nedeniyle geriliyor ve kopuyor. Bu nedenle çok sayıda arıza yaşanıyor” dedi. Kaynaklar, gerek Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye ait yüksek gerilim hatlarında, gerekse de şehiriçi dağıtım şirketlerinin hatlarında, ağır hava koşullarına bağlı olarak her gün onlarca hatta yüzlerce arıza yaşandığına işaret etti.
ÖZEL GAZ SANTRALLARINA KISINTI YAZISI


BOTAŞ, günlük 213 milyon metreküpe kadar çıkan tüketimin ardından gazda arz-talep dengesini sağlamak için yeni bir hamle yaptı. Kamu, yap-işlet (Yİ) ve yapişlet- devret (YİD) santrallarının ardından özel sektöre ait gaz santrallarına da yazı yazıldı. Şirketlerden, üretimlerini bir süre için kısmaları istendi. Kaynaklar, dondurucu soğuklar nedeniyle gaz tüketiminin en üst noktada bulunduğunu belirterek “Aşırı tüketim, BOTAŞ’ın boru hattında basıncı düşürüyor. Santrallarda, bu yolla üretim kısılmazsa, düşen basınç nedeniyle belli bölgelerde santrallar kendiliğinden devre dışı kalabilir” dedi.


GÜCÜMÜZ YETERLI PROGRAMLI KESİNTİ YOK


Enerji Bakanlığı kaynakları, şu anda elektrikte planlı bir kesintinin söz konusu olmadığını belirterek, “Elektrikte, talebi karşılayacak arz var. 45 bin megavatlık santral gücümüz var. Üretimde sorun yok” dedi.


h.t

Bu haber toplam 4073 defa okundu


YAZARLAR