Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elazığ'ın Çöpü Elektriğe Dönüşecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elazığ'ın Çöpü Elektriğe Dönüşecek

Elazığ'ın Çöpü Elektriğe Dönüşecek
Elazığ Belediyesi’nin Çöteli Katı Atık depolama sahasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesinde sona yaklaşılıyor.
28.12.2014 / 10:04

Enerjimagazin-Elazığ Belediyesi’nin Çöteli Katı Atık depolama sahasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesinde sona yaklaşılıyor.  Proje kapsamında, yap-işlet-devret modeliyle kurulan çöpten elektrik üretim santralinde, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Bugüne kadar ‘vahşi depolama’ adı verilen sistemle toplanan ve ciddi bir çevresel kirliliğe neden olan çöpler, artık düzenli depolama alanlarına aktarılıyor. Çevre kirliliği önlenmesi açısından çok önemli bir yatırım olma özelliğine de sahip olan tesis devreye girdiğinde, bölge insanı mevcut çevresel kirlilikten kurtulmuş olacak.

Tamamlanmak üzere olan tesiste, Mart 2015’ten itibaren çöp depolama alanında oluşan metan gazı yakılarak elektrik enerjisine çevrilecek. Projeyle Elazığ Belediyesi tek kuruş harcama yapmadan kazanç sağlamış olacak.

Elazığ Belediyesi projeyle Türkiye’de emsallerine oranla bir rekora imza atarak ve 20 yıl süresince üretilecek enerjiden yüzde 35 kazanımının yanı sıra kira bedeli alacak. Ayrıca diğer şehirlerde yapılan ihalelerden farklı olarak mevcut sahanın rehabilitasyonu ve tesisin işletim bedeli de ilgili firma tarafından karşılanacak.elazığyeniufuk

Bu haber toplam 1825 defa okundu


YAZARLAR