Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP, Bölge İçin Dev Bir Enerji Yatırımıdır
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP, Bölge İçin Dev Bir Enerji Yatırımıdır

TANAP, Bölge İçin Dev Bir Enerji Yatırımıdır
AVRASYA EKONOMİK İLİŞKİLER DERNEĞİ BAŞKANI EREN: TANAP, BÖLGE İÇİN DEV BİR ENERJİ YATIRIMIDIR.
14.03.2013 / 10:21


Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi, Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte yürüttüğü projelerine ekledikleri "en büyük" enerji projesi olarak biliniyor. Bu proje ile Avrupa ve Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının karşılanması ve bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanması hedefleniyor.

TANAP Projesi ve bölgeye getireceği avantajlar hakkında bir açıklama yapan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren: "TANAP, bölge için dev bir enerji yatırımıdır" dedi.

Azerbaycan'ın 2018 yılına kadar enerji alanında Türkiye'ye büyük katkılar sağlayacağının belirten Eren, "26 Aralık 2011'de mutabakatı imzalanan TANAP, Türkiye ve Avrupa'nın doğal gaz arzına, Azerbaycan Şah Deniz-2 Sahası ve ilave kaynaklardan doğal gaz tedariki ile büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

TANAP ile Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılacak. Toplamda 10 milyar dolarlık yatırım maliyeti bulunan projenin inşasına 2014 sonunda başlanacak. Projenin ilk aşamasının 2018 yılında hazır olması planlanıyor. Yüzde 20 payı BOTAŞ ve TPAO, yüzde 80 payı da Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR'a ait olan boru hattının uzunluğu ise 1730 kilometre olacak.

TANAP'ın İki ülke açısından çok büyük stratejik öneme sahip olduğuna da değinen Eren, "Proje, bir taraftan Türkiye ve Avrupa için arz güvenliğini desteklerken diğer yandan Azerbaycan'ın sahip olduğu doğal gaz kaynaklarının yeni pazarlara ulaştırılması gibi büyük kazanımları da beraberinde getirecektir" dedi.

Türkiye ile Azerbaycan'ın uzun yıllara dayanan kardeşlik, dostluk bağlarının güçlü bir simgesi olarak kabul edilen TANAP Projesi'nin iki ülkenin gücüne güç katması noktasında çok büyük önem arz ettiğini söyleyen Eren sözlerine şöyle devam etti: "Bu proje ile ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesi sağlanacak, bölgeler arası geçiş noktasında bulunan Türkiye'nin konumunun önemi artacaktır. Türkiye doğal gaz piyasasının arz güvenliğine önemli etkisi olacak proje ile kriz dönemlerinde meydana gelecek gaz sıkıntısının aşılmasına da büyük katkı sağlanacaktır."

TANAP'ın bölgede istihdam sağlanması noktasında önemli misyon üstleneceğini ifade eden Eren, "Proje ile ciddi oranda iş imkanı sağlanacak. Uluslararası alanda piyasaların Türkiye'ye karşı güveninin artması sağlanacaktır. Proje ile yurtiçi ve yurtdışı sermayenin ülkemize çekilmesi sağlanacak ve kredi kuruluşlarının Türkiye'ye yatırım yapmaları konusunda iyi bir örnek teşkil edecektir" dedi.

 


Bu haber toplam 2151 defa okundu


YAZARLAR