Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgazda İndirim Tehlikeye Girdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgazda İndirim Tehlikeye Girdi

Doğalgazda İndirim Tehlikeye Girdi
İndirim tehlikeye düştü doğalgaza zam baskısı artıyor
25.12.2014 / 21:26

Enerjimagazin-Rus ekonomisi, AB ve ABD’nin yaptırımları sonrası krize girdi. Kriz, Rusların Türkiye’ye yapacağı yüzde 6’lık doğalgaz indirimini de zora soktu. Nedeni, Rusların petrol ve gaz gelirlerindeki azalma. Uzmanlar, krizde olan Rusların doğalgaza indirim yapmalarını zor bir ihtimal görüyor. Ayrıca döviz kuru artışı ve BOTAŞ’ın 6 milyar lira borcunun olması da zam baskısını artırıyor.


Türkiye’nin en fazla doğalgaz ithal ettiği Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin yaptırımları sonrası ekonomik krize girdi. Ham petrol fiyatlarının 60 dolar seviyelerine gerilemesiyle ülkenin petrol ve doğalgaz gelirlerinde de ciddi düşüş söz konusu. Krizin tam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘1 Ocak 2015’ten itibaren Türkiye’ye doğalgazda yüzde 6 indirim yapacağız’ açıklamasından sonra patlak vermesi, indirim sürecini de zora soktu. Çünkü kamu şirketi BOTAŞ, Rusya’dan pahalı doğalgaz ithal ediyor. Alım fiyatında iyileşme olmaması halinde BOTAŞ’ın bütçesi de bundan olumsuz etkilenecek. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın ‘BOTAŞ’ın 6 milyar borcu var. Onu ödemenin hesabını yapıyoruz.’ açıklaması da zam baskısını artırıyor. Sektör uzmanları da, ekonomik bunalım yaşayan Rusların doğalgazda indirim yapmasını zor bir ihtimal görüyor: ‘Rusların petrol gelirinde çok büyük azalma var. Bu nedenle indirim veremezler. Verseler de oran BOTAŞ’ın beklentilerinin çok gerisinde kalır. Ancak formüle bağlı bir fiyat değişikliği olabilir. Ayrıca döviz kuru yükseliyor. BOTAŞ, gazı dolarla alıp, TL ile satıyor. Bu durum, BOTAŞ’ın satış fiyatında yeni bir ayarlama için baskı oluşturuyor.’ Kamu şirketi, bin metreküpü 418 dolar ile ikinci en pahalı gazı Rus şirketi Gazprom’dan alıyor.    


Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ), Rus şirketi Gazprom ile yıllık 20 milyar metreküplük iki ayrı doğalgaz alım anlaşması bulunuyor. Özel şirketlerin de Gazprom ile yıllık 10 milyar metreküplük kontratı söz konusu. Kamu şirketi, bin metreküpü 418 dolar ile ikinci en pahalı gazı Rus şirketi Gazprom’dan alıyor. BOTAŞ, iç pazarda son olarak 1 Ekim’den geçerli olmak üzere gaz fiyatlarına yüzde 9 zam yapmıştı.


PETROL GELİRLERİ DÜŞTÜ


Türkiye-Rusya arasında yapılan doğalgaz alım anlaşmalarına göre 1 Ocak 2015’ten itibaren doğalgaz fiyatları formül gereği yeniden belirlenecek. Ancak BOTAŞ, formülün dışında Rusya’dan ilave indirim istiyor. Ruslar aralık ayı başında yeni yıl için, gaz fiyatlarında yüzde 6 indirim yapacaklarını açıkladı. İndirimin BOTAŞ’ın talebi kapsamında mı, yoksa ekstra bir indirim mi olacağı henüz net değil. Ancak tam bu süreçte Rus ekonomisinde yaşanan bunalım, indirim sürecini olumsuz etkileyecek bir gelişme olarak öne çıkıyor. Özellikle ham petrol fiyatlarının 120 dolar seviyelerinden 60 dolarlara inmesi, Rusya’nın bütçe dengesini bozdu. Uzmanlara göre, Rusların bu süreçte doğalgaz fiyatlarında indirim yapması zor bir ihtimal. Bu da BOTAŞ’ın malî yapısını bozar. Çünkü, BOTAŞ doğalgazı pahalı ithal ediyor, iç pazara dağıtım şirketlerine zararına satıyor. Ayrıca Maliye, Hazine ve Gümrük Bakanlığı’na ödenmesi gereken 6 milyar liralık bir borç var. Bunun için de ilave kaynak oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle ocak ayında yeni bir fiyat ayarlaması yüksek ihtimal.


zaman

Bu haber toplam 2594 defa okundu


YAZARLAR