Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Marmara'ya Dev Enerji Projesi!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Marmara'ya Dev Enerji Projesi!

Marmara'ya Dev Enerji Projesi!
Marmara Bölgesi'nin enerji ihtiyacı için özel eylem planı hazırlanacak.
25.12.2014 / 21:26

Enerjimagazin-Marmara Bölgesi sahip olduğu özellikler nedeniyle enerji politika ve stratejileri belirlenirken özel olarak değerlendirilecek.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla hazırlanan ve çalışmaları süren Elektrik Enerjisi Piyasası Strateji Belgesi Taslağı'na göre, önümüzdeki dönemde elektrik sektöründe mevcut sınır ötesi ticaret altyapısını sağlayan enterkonneksiyon hatlarının güçlendirilmesi, Karadeniz ve Akdeniz ring çalışmalarının devam ettirilmesi imkanları araştırılacak. Uluslararası Girişimler Başlatılacak


Sınır ötesi ticaret yolu ile piyasa derinliğine katkı sağlanması, özellikle Türkiye'nin doğu komşularındaki piyasa oluşumlarına tecrübelerin aktarılması, devam eden süreçte bu piyasalar ile bölgesel bütünleşme çabalarında lider rol üstlenilmesi hedeflenecek. Ayrıca Avrupa piyasaları ile piyasa birleşmesi yönünde inceleme ve değerlendirme çalışmaları sürdürülecek, bu alanda uluslararası girişimler başlatılacak.


İletim Altyapısı Güçlendirilecek


Doğu Avrupa ile piyasa birleşmesi, bölgesel ayrışma, ilave iletim hattı yatırımları ve benzeri çalışmalar ile Marmara Bölgesi'nin arz güvenliğini destekleyecek iletim altyapısının güçlendirilmesi amaçlanacak. Bu kapsamda Marmara Bölgesi için özel eylem planı hazırlanacak. Bu eylem planı kapsamında olası teknik çözümler ile (HDCV hatlar ve ilave deniz altı geçişleri ve benzeri) Karadeniz ve Marmara Denizi üzerinden Trakya'nın Anadolu'ya bütünleşmesi desteklenecek. Mevcut iletim hatları ise Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin yatırım planına uygun, bölgesel talep tahminleri ve üretim yatırımlarının gelişimine paralel olarak ilerletilerek, iletim sisteminin hiçbir şekilde üretim yatırımı kısıtı oluşturmaması için gerekli önlemler alınacak.


tünaydın

Bu haber toplam 2195 defa okundu


YAZARLAR