Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BOTAŞ Zarar Ediyor!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOTAŞ Zarar Ediyor!

BOTAŞ Zarar Ediyor!
Yıldız: BOTAŞ zarar ediyor, zararın telafisi için uğraşıyoruz
10.12.2014 / 11:39

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.nin (BOTAŞ) zarar ettiğini söyledi.


Bakan Yıldız, “O zararın telafi edilmesi lazım. Bunları gerek alım fiyatlarıyla gerek ham petrol fiyatının düşüşü ve doğalgaz fiyatlarıyla irdelemeye çalışıyoruz.” dedi. Yıldız, Rusya ile doğalgaz konusunda BOTAŞ ve Gazprom’un karar vereceklerini söyledi.

Cihan'ın haberine göre, Bakan Taner Yıldız, Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Yusuf Yusufi ile Çırağan Sarayı’nda basın toplantısı yaptı. Cezayirli Bakan Yusufi, “İki ülke arasındaki güven, ilişkilerin istikrarlı bir şekilde sürmesini sağlayacaktır. Petrolle alakalı devasa projelere imza atmak istiyoruz. Bu tür projeler sadece petrol arama ve üretiminde değil, petrokimya ve diğer ürün ticaretleri hususunda da projelerimiz var. Bundan dolayı tüm Türk şirketlerini ülkemizde görmekten memnuniyet duyacağız.” diye konuştu.

Cezayir İle Doğalgaz Anlaşması 10 Yıl

Cezayirli meslektaşıyla müzakere ettiklerini aktaran Bakan Yıldız, “Karşılıklı anlayış içerisinde he iki ülkenin de kazanabileceği makul bir fiyat oluşturduk. Ticari anlaşmalar olduğu için gizlilik içeriyor.

4 milyar metreküpten az olmamak kaydıyla sıvılaştırılmış doğalgaz alımı üzerinde özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ihtiyacımız daha da fazlalaşıyor. 10 yıllığına bu anlaşmayı uzattık. Geriye dönük fiyat farkları da varsa onlarla ilgili de mutabakat sağladık.” dedi.

Doğalgaz fiyatlarıyla ilgili soruya net bir cevap vermeyen Yıldız, şöyle devam etti: “BOTAŞ, normalde şu anda zarar eden bir şirkettir.

10 dolardan alıp, 9 dolardan satan bir şirkettir. Özellikle Rusya ile ilgili müzakerelerde, öncelikle onun zararının telafisi için uğraşıyoruz. O zararın telafi edilmesi lazım. Bunları gerek alım fiyatlarıyla gerek ham petrol fiyatının düşüşü ve doğalgaz fiyatlarıyla irdelemeye çalışıyoruz. En son geldiğimiz nokta budur ve bunun üzerinde yoğunlaşıyoruz.”

Botaş İle Gazprom Anlaşacak

Rusya Federasyonu’nun Türkiye için herhangi bir ülke, herhangi bir komşu olmadığına dikkat çeken Bakan Yıldız, “O yüzden ben bu manada Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasında tercihe zorlanan bir durum olmadığına inanıyorum. Hem Rusya ile hem Avrupa Birliği ile proje geliştirebilecek kabiliyettedir Türkiye. Bizim Amerika, AB ülkeleriyle ve Rusya ile imzaladığımız iyi niyet anlaşmaları da vardır. Nükleer güç santralinin özellikle Güney Akım projesiyle ilgili herhangi bir sıkıntıya uğramayacağı kanaatindeyim. Rusya, 2015 için bu proje için 50 milyar ruble ayırdı. Hem o projenin devamı hem de Güney Akımla alakalı ne tür şeyler yapılabilir, bunu Gazprom’la BOTAŞ oturup karar verecek.” ifadelerini kullandı.

Yıldız, bir gazetecinin, “Gazprom’un teklifi siyasi bir manevra mı? Yoksa gerçekleştirilebilir bir proje olduğunu düşünüyor musunuz?” şeklindeki sorusuna, “Eğer karşılıklı teknik şartlar oluşuyorsa tabi ki bu gerçekleştirilebilir. O yüzden BOTAŞ ve Gazprom’u görevlendiren bir anlaşma imzalandı. Bunun hukuki bağlayıcılığı şu anda yok ama bu anlaşma olgunlaştıkça, şartlar yerine geliyorsa, karşılıklı uzlaşı oluşuyorsa tabi ki bunun üzerine anlaşma olacaktır. Bunu zaman gösterecek.” şeklinde cevap verdi.”

Günde 1,5 Milyon Varil Olmadan Yeni Bir Hat Yok

Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı’nın çalıştığını belirten Yıldız, yakın vadede günde 550 bin varile çıkmayı hedeflendiğini kaydetti. Hem Bağdat hem de Erbil’in bu manada katkı sağlayacağını ifade eden Yıldız, “Bütün kapasitesi 1,5 milyon varil günlük. Eğer o kapasiteye çıkıyor olmamız halinde mutlaka Irak’ın normalleşmesine daha fazla katkı koymuş olacağız. Ham petrol kapasitesi bu miktarlara çıkıncaya kadar yeni bir boru hattı söz konusu değil. Doğalgazla alakalı ise Irak’ın tercihleri de dikkate alınmak kaydıyla üretebileceği doğalgazı alabileceğimizi kendilerine ilettik. Türkiye, İran’dan, Türkmenistan’dan, Azerbaycan’dan,

Irak’tan, Rusya’dan, Cezayir’den, Nijerya’dan ve bir çok ülkeden doğalgaz tedarikini artırmak için çaba sarf ediyor. Hem ülkelerini hem kaynaklarını hem de güzergahlarını çeşitlendirecek.” şeklinde konuştu.

İki bakan, basın toplantısının ardından heyetleriyle birlikte yemek yedi. Yemek basına kapalı gerçekleşti. 


Bu haber toplam 2340 defa okundu


YAZARLAR