Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yatağan'da Sendikalar Elsan'la Anlaştı Eylem Sona Erdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yatağan'da Sendikalar Elsan'la Anlaştı Eylem Sona Erdi

Yatağan'da Sendikalar Elsan'la Anlaştı Eylem Sona Erdi
Yatağan'da özelleştirilmeye karşı işçilerin işyerlerinde beş gündür sürdürdüğü eylem sona erdi.
10.12.2014 / 11:27

Enerjimagazin-MUĞLA’da Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait; Yatağan Termik Santrali, Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınırlar, Yatağan Termik Santrali tarafından kullanılan taşınmazlar, GELİ’nin üzerinde bulunduğu taşınmazlar ve GELİ tarafından kullanılan taşınmazların “Varlık Satışı” yöntemi ile İlgili Maden Ruhsatları ve bu Ruhsatların kapsadığı Maden Sahalarının özelleştirilmesine karşı çıkan işçiler, 5 gündür sürdükleri eylemlerini dün akşam saatlerinde imzalanan protokolle sona erdirdi.  


Eylemin sona ermesi ile işyerinin giriş kapıları da açıldı. İşçiler bu sabah itibariyle ELSAN bünyesinde iş başı yaptılar.


Özelleştirme karşıtı eylemler yapan Yatağan Termik santrallerinde çalışan 750 enerji işçisi ile bu santrale kömür temin eden linyit sahalarına kömür sağlayan Yatağan Kömür İşletmesi’nde çalışan 700 madenciden oluşan toplam 1450 işçinin gergin bekleyişi beşinci günde uzlaşı ile sona erdi.


Geçen pazar gününden itibaren işyerlerinde işgal başlatan enerji ve maden işçileri, dün akşamdan itibaren barikatı kaldırarak eyleme son vermişti. Bugün santral nizamiyesinde toplanan işçilere süreç hakkında açıklama yapan Tes-iş Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Şube Başkanı Süleyman Girgin, özelleştirmeyi durduramadıklarını ancak gelinen noktada işverenle anlaşma sağlayarak, mevcut kazanımlarını koruduklarını ifade etti. Erçelik, içlerinin buruk olduğunu dile getirerek, "Sevinemiyoruz. Konuşurken bile ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Türkiye'nin şartları belli. Bizler elimizden geldiğince, gücümüz neyse hep birlikte bunu başardık. Vicdan anlamında rahatız. Hep beraber bu mücadeleyi yaptık. Bundan sonraki beraberliğimiz daha önemli. Birimizin başına bir şey gelirse enerji ve maden işçileri yine yollardayız, yine sokaklardayız, yine alanlardayız. Doğru mu? Bu sessizlik bize yakışmaz arkadaşlar. Enerji ve maden işçileri, bir elmanın yarısıdır. Birisinin burnu kanarsa onun da kanar. Eğer buradan bir tane enerji işçisi kardeşimiz, bir tane maden işçisi kardeşimiz işten çıkarılırsa hep birlikte yine bu alanlardayız. Korkan namussuzdur, korkan şerefsizdir." dedi.


Girgin de yaşam devam ettiği sürece mücadelenin devam edeceğini belirterek, "Mücadele bitmez, mücadele azim ve kararlılığı bitmez. İşyerlerinde oy birliğiyle karar alarak veya hattâ sendikaya yetki vererek, bundan sonraki süreçte bu işyerlerinin örgütlü, sendikalı, iş güvenceli, toplu sözleşmeli, özlük haklarının korunduğu bir şekilde mücadeleye yeni bir evre ekleyerek devam edelim diye karar verdiğinizde, firma yetkililerinin görüşme teklifini kabul ettik. Yönetimler olarak komisyonlar birlikte masaya oturduk, sizlerin haklı taleplerini dile getirdik. Bu noktadan sonra bu talepler gerçekleştiğinde bu barikatlar açılır ama bu talepler gerçekleşmediğinde bu barikatlar açılmaz, her şeyi göze alırız dediniz. Hep birlikte bunu demedik mi?" şeklinde konuştu.


Şirket yöneticilerine, enerji ve maden işçilerine sormadan bu sözleşmeyi imzalamayacaklarını söylediklerini aktaran Girgin, "Hepinizin ortak mutabakatıyla gelinen noktada, bu protokol imza altına alınsın dedik. Şirket yetkililerine de söyledik. Bu protokolün hiç önemi yok aslında dedik, bir kâğıt parçası. Bu ülkede en iyi yasaları dahi çıkarsanız, uygulanmadıktan sonra hiçbir önemi yok dedik. Bu protokol, Türkiye'deki her türlü yasanın üstündedir dedik, çünkü bunun arkadasın da işçinin iradesi var dedik. Haydi bakalım bu protokolün bir maddesini de uygulamayın da görelim dedik. Mücadele her zaman, her koşulda devam edecektir, devam etmelidir. Asıl kayıp ne zaman olurdu biliyor musunuz? Bütün bu mücadelenin sonunda hiçbir kazanım elde edilmeden dağılmış olsaydık, asıl kayıp o zaman olurdu. Yatağan mücadelesi, eninde sonunda meyvesini vermiştir. Yüzde 100 çıktığı yolda belki sonuç alamamıştır ancak meyvesini vermiştir. İşçinin gücü buradayken, halkın desteği buradayken o hava içerisinde işveren görüşme teklif etmiş, sizler burada mücadele ederken emek dostları çadırda ve kömürde bu eyleme destek verdiği anda elimiz daha da güçlenerek masaya oturmuşuzdur ve işçinin taleplerini kabul ettirmişizdir. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.


Açıklamaların ardından işçiler, olaysız bir şekilde işyerlerine döndü.


ELSAN: Yola Mevcut Çalışanlarla Devam Edeceğiz


Eylemin sona ermesinin ardından, Yatağan termik santralini devralan Bereket Enerji Grubu'ndan da ilk resmi açıklama geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, "sorumluluğumuzun bilincindeyiz" dedi. Yollarına mevcut çalışanlarla devam edeceklerini söyledi.


Yapılan yazılı açıklamada, "Yatağan’a 200 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapacağız" ifadeleri kullanıldı. Saldanlı açıklamasında, bu paranın yarısının çevreyi korumak için kullanılacağını belirtti. Diğer yarısı ise kapasite ve verimi artırmak için harcanacak


Saldanlı, çalışanların hiçbir yasal hakkının da çiğnenmeyeceğini söyledi. Ücretlerde de düşme olmayacağını savunan Yönetim Kurulu Başkanı, "bizimle çalışmak isteyen herkesle  çalışmaya hazırız" ifadelerine yer verdi.Bu haber toplam 4573 defa okundu


YAZARLAR