Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kaçak Elektrik Yeni Yazılımlarla Önlenecek!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kaçak Elektrik Yeni Yazılımlarla Önlenecek!

Kaçak Elektrik Yeni Yazılımlarla Önlenecek!
Kayıp kaçak oranlarının yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere 9 dağıtım şirketi yazılım şirketi ile anlaştı.
26.11.2014 / 11:05

Enerjimagazin-Elektrikte kayıp kaçak oranlarını indirmeye yönelik çalışmalar devam ederken, dağıtım şirketleri yeni teknolojiler üzerinde çalışmaya başladı.

Kaçak elektrikte akıl almaz yöntemler yeni yazılımlarla önlenecek. Kayıp kaçak oranlarının yoğun olduğu bölgeler başta olmak üzere 9 dağıtım şirketi yazılım şirketi ile anlaştı. Mahalleden haneye kadar kademeli bir sistem sayesinde kaçak elektrik kullanan evin elektriği otomatik olarak kesilecek. Dağıtım şirketi görevlilerinin eve kadar gitmesine gerek kalmayacak. Kaçak elektrik kulanımının tek merkezden tespit edilmesi için Ar-Ge çalışmaları devam ediyor.


Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan, yazılım sistemi sayesinde bir mahallenin elektriğinin kesilebildiğini ifade ederek, “Ancak o mahalledeki borcunu ödeyenler mağdur olabilir. Yazılım üzerinde çalışılıyor. Önce sokağa inecek, sonrasında da tek bir müşterinin elektriği de kesilebilecek.” dedi. Sistemin aktif olarak çalışabilmesi için tüm elektrik sayaçlarının değişmesi gerekiyor. Sayaçların değişiminin bir dağıtım şirketine maliyeti ise yaklaşık 500 milyon Türk Lirası olarak hesaplanıyor.

Madenlere MR Cihazı

Ermenek kazasıyla gündeme gelen yeraltı madenlerinin haritasını çıkararak adeta toprağın MR’ını çeken yazılım geliştirildi. TKİ ve bazı özel firmalar tarafından kullanılan yazılım yeraltında ne tür maden olduğunu, malzemenin durumunu, maden filizinin nereye kadar gittiğini görebiliyor. Başarsoft CEO’su Küçükpehlivan, geliştirdikleri yazılımı yurtdışına da sattıklarını ifade ederek, maden arama ve çıkarmada iş yükünün rahatlıkla hesaplanacağını kaydetti. Maden yatırımlarının daha etkili kılınabileceğini kaydetti. Yazılımın şirketteki bir uzman mühendis başına maliyeti yaklaşık 10 bin dolar.

Yedi yıldır telefon altyapısı hazırlamanın içerisinde olduklarını belirten Küçükpehlivan, 12 milyon abonenin haritadaki yerini gösterebildiklerini kaydetti. Telefonun yanı sıra su, doğalgaz ve elektrik abonesinin bağlantı hızından sistem arızasına kadar tüm bilgilerin yazılımla tespit edilebileceğini kaydetti. Başarsoft CEO’su Küçükpehlivan, tarlasında kaçak elektrikle sulama yapanların bunu trafo üzerinden yaptıklarını belirtti.


zaman

Bu haber toplam 2058 defa okundu


YAZARLAR