Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - HDP Enerjiden Pay İstedi!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HDP Enerjiden Pay İstedi!

HDP Enerjiden Pay İstedi!
HDP’li Adil Zozani, “bölgedeki maden, elektrik, petrol ve diğer enerji kaynaklarından pay istediklerini” belirtti.
23.11.2014 / 14:04

Enerjimagazin-HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, Doğu’da üretilen enerji kaynaklarından bölge halkına pay verilmesini isteyerek, “Halk orada üretilenden yararlanmalı” dedi.


HDP ve DBP (eski BDP) ile iki partinin bileşeni olduğu Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) art arda yapılan açıklamalarla gündeme gelen “Güneydoğu’daki enerji kaynaklarından belediyelere pay verilmesi”, Meclis’teki bütçe görüşmelerine de yansıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde, HDP’li Adil Zozani, “bölgedeki maden, elektrik, petrol ve diğer enerji kaynaklarından pay istediklerini” belirtti.


Tahsilat Bizde Olsun

Zozani, bütçe görüşmelerinde, geçen yılki komisyon görüşmelerinde 7 saat boyunca Hakkâri’de mum ışığında çalışan esnafın fotoğrafını göstererek protesto gerçekleştirdiğini anımsattı. Enerji Bakanı Taner Yıldız’dan gelen yanıta tepki gösteren Zozani, “Kesintilerin sebebi olarak tahsilat yapılamadığından bahsettiniz. Biz de size dedik ki, ’Tahsilat yetkisini özel sektöre nasıl devrettiyseniz aynı koşullarda, bu yetkiyi belediyelere devredin.’Üretilen maden, elektrik, petrol ve diğer bütün enerji kaynaklarından o bölgenin pay alması gerekiyor” dedi.

Zozani, bölge belediyelerinin elektriği hem üretmesi hem tüketmesi taleplerini dile getirdiklerini belirterek, “Evet, doğru, istiyoruz. Batman’da petrol üretiliyorsa, Batman halkı bu petrolden yararlanmalı. Halk orada üretilen petrolden, Elazığ ve Urfa da üretilen elektrikten yararlanmalı, pay almalıdır” diye konuştu.

Bu haber toplam 1595 defa okundu


YAZARLAR