Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yenilenebilir Enerji Zirvesi Adıyaman'da!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yenilenebilir Enerji Zirvesi Adıyaman'da!

Yenilenebilir Enerji Zirvesi Adıyaman'da!
Adıyaman'da Yenilenebilir Enerji Zirvesi düzenlenecek.
12.11.2014 / 23:41

Enerjimagazin-İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın koordine ettiği ‘Yenilenebilir Enerji Zirvesi’ ile iş dünyası ve akademisyenler Adıyaman’da buluşuyor.


Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek zirvede; Dünya’da ve Türkiye’de enerji görünümü, yenilenebilir enerji kaynaklarının dünü-bugünü ve yarını, enerji piyasasında düzenlemeler, gelişmeler ve lisanssız üretim, GAP Bölgesi’nde yenilenebilir enerji uygulamaları ve enerji projelerinin finansmanı konuları tartışılacak.


Zirve ile ilgili açıklamalarda bulunan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin, güneşlenme süresi, güneş ışınımı ve radyasyon değerleri ile Türkiye’nin en zengin potansiyeline olduğunu söyledi. Özkan, ‘‘Güneşlenme süresinin yanında Fırat ve Dicle nehirleri ve bu nehirlerin kolları hidroelektrik enerji açısından büyük bir zenginlik sunmaktadır. Güneydoğu Toroslar’ın yüksek kesimlerinde rüzgâr enerjisi dikkat çekmekte olup bölgedeki bazı illerde jeotermal enerji kaynakları da tespit edilmiştir. Kırsal kesimde tarım ve hayvancılık önemli birer ekonomik faaliyet iken biyoenerji gelişmeye açık bir sektördür.’’ dedi.


Adıyaman’ın yenilenebilir enerji konusunda önemli bir ilgi odağı olmaya aday olduğunu da sözlerine ekleyen Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Bölgedeki tüm yenilenebilir enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması ve üretime yönelik doğru adımların atılması Adıyaman için önemli bir rekabet üstünlüğü kazandıracaktır. Adıyaman’ın yenilenebilir enerji potansiyelinin anlaşılmasında anahtar rol üstlenecek yenilenebilir Enerji Zirvesi, bölgedeki tüm paydaşları bir araya getirecek; Dünya ve Türkiye enerji görünümü, yenilenebilir enerji kaynaklarına dair stratejiler, elektrik piyasasındaki gelişmeler, lisanssız üretim ve finansman imkânları konularında uzman personel ve akademik camianın birikimlerini aktaracağı kapsamlı bir etkinlik olacaktır.’’


Bu haber toplam 1974 defa okundu


YAZARLAR