Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ABD YEDAŞ'ı Keşfetti!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABD YEDAŞ'ı Keşfetti!

ABD YEDAŞ'ı Keşfetti!
YEDAŞ, Akıllı Şebeke Projesi için USTDA'dan 550 bin dolar destek aldı
26.10.2014 / 22:53

Enerjimagazin- İleri düzeyde SmartGrid kullanıcısı sınıfında yer alan YEDAŞ, Akıllı Şebeke Projesi için Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA)dan 555.000 Dolar destek almaya hak kazandı. Genel Müdür Türkoğlu, Amerika’yı yeniden keşfetmek sözü Amerika YEDAŞ’ı keşfetti şeklinde bir dönüşüme geçmiştir dedi

Şirketin internet sitesinde yer alan habere göre, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde operasyonel mükemmellik alanında gerçekleştirdiği teknolojik yatırımlarla müşterilerine kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtımı hizmeti sunmayı amaçlayan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ), tamamlamış olduğu akıllı şebeke (Smartgrid) altyapısının ikinci fazı olan Smartgrid Uygulama ve Şebeke Entegrasyonu Projesi için Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA)dan 555.000 USD destek almaya hak kazandı.

Amerika Ticaret Ataşesi Larry Farris’in de katılmış olduğu Proje Destek Sözleşmesi, YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu ile USTDA Bölge Direktörü Carl B.Kress tarafından imzalandı.

İleri Düzeyde Smartgrid Kullanıcısı Sınıfında

15 ayda gerçekleşecek olan proje ile YEDAŞ’ın, güçlü bir teknolojik sistem yapısı ile sürdürülebilir operasyonel mükemmellik ve müşteri memnuniyeti için Smartgrid yol haritası oluşturacağını belirten YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, YEDAŞ’ın 2013 yılında Amerikan Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA)na sunmuş olduğu proje değerlendirme sürecinde USTDA tarafından görevlendirilen uzmanlarca, YEDAŞ’ın mevcut teknolojik altyapısı (SCADA/DMS, SAP,GIS, AMI,AMR) incelendi. Smartgrid vizyonu ve Smartgrid uygulama kapasitesi belirlenmiştir. USTDA’ın detaylı olarak yaptığı incelemeler sonrasında YEDAŞ, Smartgridin birinci fazını tamamlamış ve ileri düzey Smartgrid aşamasına gelmiş bir Şirket olarak sınıflandırılmıştır dedi.

YEDAŞ İçin Gurur Verici

YEDAŞ’ın tüm iş süreçlerinde teknolojinin kullanımı ve teknolojik yatırımlara büyük önem verdiğini kaydeden Genel Müdür Türkoğlu, Bu vizyonun YEDAŞ’daki en güzel yansıması, 2011 yılından itibaren kurulumuna başlanan SCADA/DMS, GIS, SAP, AMI, AMR gibi operasyonel mükemmellik ve hizmet kalitesinin en kritik anahtarı olan sistemlerdir. YEDAŞ, 2012 yılında sektörde bir ilk olan EFQM 3 yıldızlı Mükemmellik Belgesine layık görülmüştür. YEDAŞ’ın sektörde ilk ve tek olarak sahip olduğu bu konumun temel gerekliliklerinin başında operasyonel mükemmelliği yakalayacak şekilde Smartgrid sisteminin hayata geçirilmesi gelmektedir. YEDAŞ, bu bilinç ile 2011 yılından bu yana Smartgrid hedefine hızla koşmaktadır. Bu nedenle, Smartgrid Yol Haritası Projesi’nin uluslararası prestije sahip USTDA gibi bir kuruluş tarafından desteklenmesi, YEDAŞ için gurur vericidir olduğu gibi, YEDAŞ’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği Smartgrid çalışmalarındaki başarısının da bir göstergesidir diye konuştu.

Türkoğlu, YEDAŞ’ın dağıtım sektöründe Smartgrid’e geçiş için bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar ve geniş bir perspektifte hazırlamış olduğu projemiz ile Amerika’yı yeniden keşfetmek sözü Amerika YEDAŞ’ı keşfetti şeklinde bir dönüşüme geçmiştir.

Şirketimizin, Smartgrid bakış açısını objektif bir şekilde değerlendirerek, projemizi destekleyen USTDA yetkililerine teşekkür ediyoruz. Yeni Smartgrid ve Smart Community Projelerinde de güçlü bir işbirliği oluşturarak, başarılı sonuçlara imza atacağımıza inanıyoruz şeklinde konuştu. USTDA Bölge Direktörü Carl B.Kress ise, projenin değerlendirme sürecinde YEDAŞ’ın vizyon, insan kaynağı ve altyapı olarak Smartgrid kapasitesinin USTDA tarafından net bir şekilde anlaşıldığını ve YEDAŞ’ın projesinden alınacak çıktıların gerek YEDAŞ gerek ise sektör için büyük önem taşıdığını belirtti.

YEDAŞ, Ülkeye Ve Sektöre Mükemmellik Modeli Olacak

YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, Bu proje, Şirketimiz mükemmelliğinin zirvesi olan Akıllı Toplum (Smart Community) modeli için YEDAŞ’a kazandıracağı liderlik rolü ile de ülkeye ve sektöre gerek teknolojik gerek sosyolojik, gerek ise ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacaktır. Projenin sonuçları, Türkiye’deki yetkili ve düzenleyici Kurumların dağıtım sektöründeki planlama ve çalışmalarına ışık tutacaktır dedi.

Bu haber toplam 2038 defa okundu


YAZARLAR