Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Nakil Hattı Sanayi Sitesi’ne Takıldı!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Nakil Hattı Sanayi Sitesi’ne Takıldı!

Enerji Nakil Hattı Sanayi Sitesi’ne Takıldı!
Çoruh EDAŞ, Giresun Trafo Merkezden Bulancak ve Piraziz ilçelerini besleyecek olan enerji nakil hattı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
26.10.2014 / 22:52

Enerjimagazin-Çoruh EDAŞ, Giresun Trafo Merkezden Bulancak ve Piraziz ilçelerini besleyecek olan enerji nakil hattı hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Yapılan basın açıklamasında, nakil hattının Batlama Sanayi Sitesi’nin bir kısmı hariç tamamlandığı belirtilerek, Bu öngörülerle Bulancak ve Piraziz ilçelerinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla TEDAŞ tarafından 2002 yılında projelendirilen ve Batlama Sanayi Sitesi üzerinden geçmesi planlanan Giresun TM-Bulancak-Piraziz Enerji Nakil Hattına ait Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 02.04.2004 tarihli Kamu Yararı Kararı dönemin Maliye Bakanı tarafından 07.07.2004 tarihinde onaylanmıştır.

Aradan geçen süre göz önünde bulundurularak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 04.06.2014 tarihli Kamu Yararı Kararı, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 19.maddesi ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 6.maddesi gereğince 01.07.2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız tarafından tekrar onaylanmıştır.

Mülkiyeti TEDAŞ Genel Müdürlüğüne ait olan ve yapımına 2004 yılında başlanmış olan 30+660km uzunluğunda, 5.366 m2’lik pilon (direk) yeri mülkiyeti kamulaştırması ve hat emniyet sahası içinde kalan 306.540 m2’lik kamulaştırma yolu ile irtifak hattı tesis edilmesi öngörülen Giresun TM-Bulancak-Piraziz Enerji Nakil Hattı çalışmaları, arazi sahiplerinin engellemeleri nedeniyle, geçen süre zarfında tamamlanamamıştır.

2011 yılından itibaren Şirketimizce yürütülen 12.28.III/16(01-D.04.0010/038) proje sayılı hat çalışmalarına, bölgede artan enerji talep ve sorunları nedeniyle 2013 yılının ilk aylarında hız verilmiştir. Bu kapsamda 2013 yılı içinde tamamlanarak devreye alınması planlanan çift devre hattın Giresun-Bulancak arasındaki tüm direk montajları ve tek devre iletken çekimleri Batlama Sanayi Sitesi arkasında kalan 41-43 numaralı direkler arasındaki yaklaşık 550 metrelik kısım hariç, tamamlanmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında Batlama Sanayi Sitesi geçiş güzergahındaki soruna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi;

“Batlama Sanayi Sitesi Yönetimi, Sanayi Sitesi üzerinden geçen Enerji Nakil Hattı projesinin 2002 yılında yapıldığından zaman aşımı nedeniyle uygulanamayacağı, çok alçak geçiş yapıldığından hayati tehlike arz ettiği ve kat kullanımının imkânsız olacağı gerekçesi ile hattın 40-41 numaralı direk arasının 10 metre daha yükseltilmesini talep etmiştir. Talep üzerine direk yükseltme ve güzergâh değişikliği de dâhil tüm alternatifler değerlendirilerek; inceleme, keşif ve projelendirme çalışmaları başlatılmıştır. Yapılan tüm çalışmalardan Batlama Sanayi Sitesi Başkanı’nın da bilgisi olduğu gibi yeni güzergâh için arazi sahipleri ile kendisi bizzat görüşmelerde bulunmuştur. Birlikte yürütülen vatandaşları ikna çalışmalarında tüm uğraşlara rağmen sonuç alınamamış ve durum çözülemez hâl almıştır.  Hal böyle iken kış mevsiminin olumsuz şartlarının kendini hissettirdiği şu günlerde artan enerji ihtiyacına paralel olarak önceki yıllarda yaşanan sıkıntıların tekrar etmemesi, özellikle yeni hizmete giren Bulancak Devlet Hastanesi ile mağdur durumdaki Bulancak, Piraziz halkının enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla söz konusu hattın, mevcut proje üzerinden tesis edilmesi kaçınılmaz olmuştur. Giresun Belediyesi İmar Müdürlüğü kayıtlarında 9,5 metre yüksekliği tescilli olan Sanayi Sitesinin en yüksek noktası ile projesine göre alt seviyede bulunan iletkenler arasındaki düşey mesafe, basında yansıyanın aksine 16,75 metredir.

Projelendirilmesinde herhangi bir hata bulunmayan enerji nakil hattı, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmenliğine göre uygundur; herhangi tehlike ve mağduriyet teşkil etmemektedir.

En küçük bir sorun için dahi her türlü başvuru ve çözüm yolları açık ve basit olmasına rağmen söz konusu hat ile ilgili geçen 12 yıllık süreçte kadar herhangi bir resmi itiraz girişiminde bulunulmaması sonucu, tesis işlemlerinin tamamlanması arifesinde arazi sahiplerinin rızası olduğu halde Sanayi Sitesi tarafından sözlü ve fiili engellemelere maruz kalındığından; kolluk kuvvetleri nezaretinde çalışılması zorunluluğu hâsıl olmuş, şehrimizin idari ve siyasi makamlarının bilgisi dâhilinde çalışmalar tek devre hat olarak tamamlanmıştır.

TEDAŞ tarafından projelendirilen, Kamu Yararı Kararı bulunan ve ilgili tüm vatandaşlara kamulaştırma ve irtifak hakkı bedelleri ödenen/ödenecek olan söz konusu enerji nakil hattına ait her türlü itiraz yolu açık bulunmaktadır. Devletin ilgili kurumları tarafından yetkilendirilen ve denetlenen Şirketimizin asli vazifesi, sorumluluk bölgesinde kaliteli ve kesintisiz enerji ihtiyacını karşılamaktır.


Giresun

Bu haber toplam 3267 defa okundu


YAZARLAR