Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ABD’li Enerji Şirketi Türkiye’den Çıkıyor!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ABD’li Enerji Şirketi Türkiye’den Çıkıyor!

ABD’li Enerji Şirketi Türkiye’den Çıkıyor!
KOÇ Holding, AES Entek Elektrik Üretim de ortağı olduğu ABD'li AES Mont Blanc Holdings’in tüm hisselerini 125 milyon dolara satın aldı.
15.10.2014 / 23:07

Enerjimagazin-KOÇ Holding, AES Mont Blanc Holdings’in, AES Entek Elektrik Üretim’de sahip olduğu yüzde 49.62 oranındaki hisseyi toplam 125 milyon dolara satın almak üzere sözleşme imzaladığını duyurdu. Koç, Aygaz ve Aes, Türkiye'de 3 adet doğalgaz santrali işletiyordu.


Koç Holding’den Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında, Koç’un iş ortağı konumundaki AES’in AES Entek’te sahip olduğu 133.59 milyon nominale denk gelen yüzde 24.81 hissenin Koç Holding, yüzde 24.81 paya denk gelen diğer 133.59 milyon nominal hissenin de Aygaz tarafından satın alındığı belirtildi.


Açıklamaya göre, söz konusu işlem sonrası Koç Holding’in AES Entek’teki toplam payı yüzde 99.24’e ulaşacak ve AES Entek, alım tarihinden itibaren holdingin finansal tablolarında bağlı ortaklık olarak izlenecek.


Hisse devir işlemlerinin EPDK onayı ve gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından tamamlanması ve alım bedelinin nakden ve peşin olarak ödenmesi öngörülüyor.


2010’da Ortak Oldular


Amerikalı AES şirketi, 2010 yılında Koç Grubu’nun elektrik üretim şirketi Entek’e ortak olmuştu. AES Entek’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Koç Holding ve Aygaz ile AES’ in ortak kuruluşu olan AES Entek Elektrik Üretimi A.Ş., toplam 302 MW elektrik üretim kapasitesine sahip ikisi orta büyüklükte ve biri küçük ölçekli olmak üzere 3 adet doğal gaz santrali işletiyor.


AES Entek şirketinin ortağı olan AES Fortune 200 içinde yer alan uluslararası bir enerji şirketi. Çeşitlilik içeren termik ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisleri ve elektrik dağıtım varlıkları aracılığıyla 29 bin çalışanı ile 27 ülkeye uygun fiyatlı ve sürdürülebilir enerji sağlıyor.

Bu haber toplam 2009 defa okundu


YAZARLAR