Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AB'den Elektrik Özelleştirmelerine Övgü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AB'den Elektrik Özelleştirmelerine Övgü

AB'den Elektrik Özelleştirmelerine Övgü
AB Komisyonu 2014 Türkiye İlerleme Raporu yayımlandı.
13.10.2014 / 12:25

Enerjimagazin- AB Komisyonu 2014 Türkiye İlerleme Raporu yayımlandı. Raporda, AB ve Türkiye enerji alanındaki işbirliğini sürdürdü ve bunun kapsamını nükleer enerji ve sürdürülebilir enerji alanlarına genişletti ifadelerine yer verildi. 


Yayınlanan raporda, AB Ekonomik ve Parasal Birliği kapsamında ekonomi politikalarının eşgüdümü ve denetimi ile ilgili olarak Türkiye’nin, AB üye ülkeleri ve AB Komisyonu ile çok taraflı ekonomik diyaloğa katıldığı bildirildi. İlerleme Raporu’nda IPA II ile ilgili bilgilere de yer verildi. Buna göre; AB Komisyonu ve Türkiye, Yeni Katılım Öncesi Mali Araç (IPA II) için yeni öncelikler belirledi. IPA Komisyonuna Temmuz ayında sunularak 26 Ağustos’ta onaylanması sağlandı. IPA II kapsamında çevre, ulaşım ve enerji alanlarında etkin kaynak kullanımı ve düşük karbonlu ekonomi hedefleniyor.


Elektrik Sektöründe Özelleştirmeler Hız Kazandı


Türkiye İlerleme Raporu’na göre; özel sektörün GSYH’daki payı yüzde 86,5 ile sabit düzeyde olmaya devam ediyor. Elektrik sektöründe özelleştirmeler hız kazandı. Tamamlanmış anlaşmaların değeri 2012’deki 2,3 milyar euroluk seviyeden 2013’te 9,2 milyar euro’ya ulaştı. 2014 yılı başında özelleştirme ihalelerinin devam ettiğini bildiren raporda elektrik üretim varlıklarının özelleştirmesinde ilerleme potansiyeli, yatırımcıların finansman güçlükleri nedeniyle sınırlı kaldığı bildirildi.


BOTAŞ’ın Tekel Konumu Azaltılmalı


Raporda, doğal gaz pazarının serbestleştirilmesi için BOTAŞ’ın doğal gaz piyasasındaki tekel konumunun azaltılması gerektiği açıklandı. Ayrıca doğal gaz piyasası taslak kanununun TBMM’de onaylanmayı beklediği, elektrik ve gaz piyasası için maliyet bazlı bir fiyatlama mekanizması hayata geçirilmesi gerektiği de bildirildi. 


Elektrik Piyasasının Serbestleşmesinde Önemli Aşama Kaydedildi


Yayımlanan rapora göre; elektrik piyasasının serbestleştirilmesinde önemli aşama kaydedildi. Ancak diğer ağ bağlantıları sektöründe serbestleştirme yavaş ilerledi. AB’nin Türkiye toplam ticaretindeki payı yüzde 37,8’den yüzde 38,5’e çıktı. Türkiye’nin ihracatındaki AB payı yüzde 39,0’dan yüzde 41,5’e çıktı. İthalattaki payı ise yüzde 37,1’den yüzde 36,7’ye düştü. Genel olarak ticaret ve ekonomide AB ile bütünleşme yüksek seviyede seyretti.


Türkiye, G.Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgede, denizde doğal enerji kaynakları arama çalışmalarına karşı söylemlerine devam etti. Bu bağlamda AB kurumları, üye ülkelerin iki taraflı anlaşmalara taraf olma ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi dahil olmak üzere uluslararası hukuk ile uyum içerisinde kendi sınırları dahilinde doğal kaynakları araştırma hakkına vurgu yaptı. Sınır anlaşmazlıklarının yer aldığı rapora göre Yunanistan, Türkiye’nin Kastellorizo (Meis) Adası’nın kıta sahanlığının bir kısmı dahil olmak üzere denizde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına yönelik ihale başlatmasına karşı çıkmaya devam etmektedir.


“Türkiye’nin 2001 yılından bu yana sürmekte olduğu büyüme performansının ekonominin esaslarını iyileştirildiğine ve şoklara dayanıklılığın arttığına işaret etmektedir” ifadelerinin kullanıldığı AB Raporu’nda pazar mekanizmalarının uygun şekilde işletildiği açıklandı. 


Bu haber toplam 3226 defa okundu


YAZARLAR