Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Almanya EON ve RWE Zor Durumda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Almanya EON ve RWE Zor Durumda

Almanya EON ve RWE Zor Durumda
Financial Times: Almanya enerji sektörü iflasın eşiğinde
12.10.2014 / 11:14

Enerjimagazin- Financial Times gazetesinin Fransa’nın en büyük devlet enerji şirketi olan Electricité de France’nin Başkanı Henri Proglio’yu kaynak göstererek geçtiği haberde, zor günler geçiren Almanya enerji sektörü için felaket çanlarının çalmaya başladığı belirtildi.


Gazetenin ilgili haberinde, ‘‘Almanya, özellikle otomotiv sektöründe oldukça başarılı olmasına rağmen, enerji sektöründe ise durum tam bir felaket’’ şeklindeki ifadelere yer verildi.


Electricité de France’nin Başkanı Henri Proglio ise gazete muhabirine verdiği demeçte, ‘‘Almanya’nın en büyük iki enerji firması olan E.On ve RWE büyük baskı altında. Bu şirketlerden bir tanesi finansal açıdan zaten ölmüş durumda, diğer şirket ise felaketin sınırında’’ dedi.


Gazete, geleneksel enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına geçen ve nükleer enerjiden de tamamen vazgeçmeyi öngören bir programı da adım adım hayata geçiren Almanya’da faaliyet gösteren enerji şirketlerinin karlarının ciddi miktarda düştüğü bilgisini de okuyucuları ile paylaştı.


Geçtiğimiz Ağustos itibariye karının %62 oranında düştüğünü açıklayan RWE, enerji üretim maliyetlerin aşırı yükselmesinden dolayı bazı enerji santrallerini kapatma kararı aldı. Ülkenin en fazla kar eden enerji şirketi olan E.On’un ise ülkedeki alternatif enerji üretim metotlarının aktif kullanımı sonucunda karı aynı ay itibariyle %20 oranında azaldı.


ruvr

Bu haber toplam 3598 defa okundu


YAZARLAR