Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dünya Bankası'ndan Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Projesi İçin 400 Milyon Dolar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dünya Bankası'ndan Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Projesi İçin 400 Milyon Dolar

Dünya Bankası'ndan Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama Projesi İçin 400 Milyon Dolar
Hazine, Dünya Bankası´ndan Tuz Gölü için 400 milyon dolar kredi aldı.
11.10.2014 / 13:13

Enerjimagazin-Dünya Bankası’ndan Tuz Gölü Yer Altı Depolama Projesi için 400 milyon dolar kredi sağlandı.


Dünya Bankası tarafından finanse edilen ve hâlihazırda BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Doğal Gaz Sektörünü Geliştirme Projesi kapsamındaki Tuz Gölü Yer Altı Depolama Projesi’nin yapımında kullanılmak üzere Hazine Geri Ödeme Garantisi altında Dünya Bankası’ndan 400 milyon ABD Doları tutarında ek finansman sağlandı. Kredinin, Tuz Gölü gaz depolama tesisinde 400 milyon dolar tutarındaki maliyet aşımını finanse edeceği, finansman aracının esnek kredi olduğu ve ilk 8 yılı geri ödemesiz olmak üzere 16 yıllık vadesi bulunduğu belirtildi.

Hazine’den yapılan açıklamaya göre, bahse konu finansmana ilişkin anlaşmalar imzalandı.


Proje


Doğal Gaz Sektörü Geliştirme Projesi, kritik olarak ihtiyaç duyulan gaz depolama ve şebeke altyapısı yatırımlarının uygulanması yoluyla Türkiye’de gaz arz güvenliğini ve istikrarını arttırmak ve finansal açıdan istikrarlı ve ticari olarak yönetilen bir şirket olarak Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş'nin (BOTAŞ) faaliyetlerini güçlendirme çabalarını destekliyor. Proje genel olarak gaz depolama tesisi ve şebeke genişletme olmak üzere iki bileşenden oluşuyor.


Tuz Gölü yer altı gaz depolama tesisi, Türkiye’nin güney iç bölgesinde yer alan Tuz Gölü yakınındaki yer altı tuz oluşumlarında inşa ediliyor. Tesis tamamlandığında yaklaşık 960 milyon metreküp işletme gazı ve 460 milyon metreküp yastık gazı (tesisin bütünlüğünün korunması için kavern içinde kalması gereken gaz miktarı) depolama kapasitesine sahip olacak. Tesisin, 20 gün boyunca günde 40 milyon metre küp gaz sağlama kapasitesi olacak ve 25 günlük bir süre boyunca günde 30 milyon metre küp oranında gazın tesise yeniden doldurulması mümkün olacak.

Bu haber toplam 2546 defa okundu


YAZARLAR