Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Prim Borcu Olana 3 Aylık Süre!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Prim Borcu Olana 3 Aylık Süre!

Prim Borcu Olana 3 Aylık Süre!
SGK, prim borçlarını yapılandırmak için 3 ay içinde başvurulacak.
29.09.2014 / 12:50

Enerjimagazin-SGK, prim borçlarına yapılandırmayla ilgili yol haritasını açıkladı. Borçların taksidini aksatmayacağına dair vatandaştan taahhüt alınacak. Başvurular 3 ay içinde olacak.


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 86 milyarlık alacağını yapılandırmaya yönelik yol haritasını açıkladı. Kurum, 44 sayfalık genelgesinde borcunu yapılandırmak isteyenler için örnek dilekçeler de hazırladı. Vatandaştan prim borçlarını vadesinde ödeyeceğine, ikiden fazla taksit aksatmayacağına, dava açmayacağına ve açmış olduğu davalardan vazgeçtiğine ilişkin taahhüt alınması da öngörülüyor. Genelgede yer alan başlıklar şöyle: 


Başvurular ekimde: Sigorta, işsizlik sigortası, ek karşılık primi, sosyal güvenlik destek, sigorta primi, topluluk sigortası primi alacakları, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitim katkı payı, eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, genel sağlık sigortası primi alacakları için ekim ayından itibaren 3 ay içinde başvuruda bulunulması gerekiyor. Diğer alacaklar için ise 7 aylık süre bulunuyor. 


Nereye başvurulacak?: Prim borcu için herhangi bir sosyal güvenlik il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine başvuru yapılabilecek. Durdurulan sigortalılık sürelerinin ihyası için ise sigorta dosyalarının bulunduğu ilde müracaatta bulunulacak. 


Üç kanaldan başvuru: Emekli keseneği, sigorta primi, fiili hizmet zammı, idari para cezası borçları, ek karşılık prim borçları için SGK internet sitesindeki ilgili formu doldurarak e-Sigorta kanalıyla ya da posta yoluyla Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü'nün ilgili başkanlıklarına gönderilebilir. 


Destek primi borçları: Yaşlılık, emeklilik, malullük aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya başlayanlar Ekim 2008'den önceki sürelere ilişkin borçları için elden, posta ile il müdürlüğü, sosyal güvenlik merkezine başvurabilir. Bu tarihten sonraki borçlar için ise dosyaların oluştuğu ildeki müdürlük, ya da merkeze başvuru yapabilecek. 


Taksit süresine dikkat: Başvurularda başvuru forumunda beyan edilen taksit süresi esas alınacak. Peşin ya da farklı süreli taksit de tercih edilebilecek. İlk taksit ödeme süresi geçtikten sonra Şubat 2015 ya da sonrasında peşin ödeme seçeneği tercih edilemeyecek. 


İdari Cezada Tebliğ Tarihi Esas Olacak


Sigorta, genel sağlık sigortası, işsizlik sigortası primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı alacakları hesaplanırken Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınıyor. Belirtilen sürede ödenmesi durumunda bu alacaklara uygulanan gecikme cezası tahsilinden vazgeçiliyor. Nisan 2014'e kadar işlenen fiiller nedeniyle kesilen idari para cezaları için aralığa kadar başvurmak gerek. Bu tarihten önce işlenmiş ancak 31 Aralık 2014 öncesinde tebliğ edilen cezalar da bu kapsamda değerlendirilecek. 


Gelir Testini Unutmayın


İlk defa gelir testine başvuracak olan sigortalıların, ekim ayından itibaren 6 ay içinde 31 Mart 2015'e kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu durumda, genel sağlık sigortası tescili, gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren güncellenecek, belirlenen seviye göre primler belirlenecek.


sabah

Bu haber toplam 4600 defa okundu
YORUMLAR
asil egeli: 
"ozellestirme"
Enerji ithal ettigimizi soyluyorsunuz neden elektirik uretimlerini ozellestiriyorsunuz biri bana aciklayabilirmi?
16.10.2014 / 14:24
ruhi sevim: 
"eyt"
ben daha neyin primini yatırayım 25 yıl 9000 bin gun prim yatırmısım beni hem emekli etme hem saglıktan yararlandırma birde her ay prim iste ustelik bundan sonrada her ay maaşımı düsür varmı boyle bir devlet baska gösterebilirmisiniz caliştıkca maaş dusuren devlet
27.09.2014 / 15:06


YAZARLAR