Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Üretiminde Doğalgazın Payı Arttı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Üretiminde Doğalgazın Payı Arttı

Elektrik Üretiminde Doğalgazın Payı Arttı
Kuraklık, elektrik üretiminde doğalgazın payını yüzde 55’e çıkardı
26.09.2014 / 09:13

Enerjimagazin-Kuraklık ve plansız tüketim sonucu barajlardaki su seviyesinin düşmesi üzerine, elektrik üretiminde doğalgaza ağırlık verildi. Elektrikte doğalgazın payı yüzde 55’e ulaşırken, enerji yönetiminden bir kaynak uyardı: “Rusya-Ukrayna arasında yaşanan siyasî krizden kaynaklı bir doğalgaz kesintisi yaşanırsa sonuç felaket olur.”


Türkiye, 2014 Su Yılı’nda (1 Ekim 2013-30 Eylül 2014) kurak bir dönem yaşadı. Sulardaki azalmaya plansız kullanımın da eklenmesiyle elektrik üreten barajlarda su miktarı hızla düştü. Artan elektrik talebi, doğalgazla çalışan santrallerden karşılanmaya başlandı. Zaman, 27 Haziran 2014’te enerji yönetimi kaynaklarına dayanarak yaptığı haberde, ‘Türkiye kuruyor’ başlığıyla konuyu kamuoyu gündemine taşıdı. Haberde, barajlardaki sulardaki azalmanın devamı halinde kış aylarında elektrikte sorun yaşanabileceğine dikkat çekildi. Son dönemde ise elektrik üretiminde doğalgazın payı yüzde 55’e kadar çıktı. Cumartesi-pazar, tatil olması sebebiyle tüketim azalıyor ve gazın payı 50’lere düşüyor. Ancak oran eylül itibarıyla sürekli yüzde 50’nin üzerinde seyrediyor.
Enerji yönetiminden bir kaynak, elektrikte doğalgazın payının artmaya devam etmesi halinde elektrik sisteminde büyük sıkıntı yaşanabileceği uyarısı yaptı. Kaynağa göre, bu durumun devamı halinde kriz kaçınılmaz ve sistem mutlaka duvara çarpar. Eğer Rusya-Ukrayna arasında yaşanan siyasi krizden kaynaklı bir doğalgaz kesintisi yaşanırsa, elektrikte durum felaket demektir. Kısa zamanda yapılabilecek fazla bir şey yok. Ama yerli kaynaklar mutlaka ve çok hızlı bir şekilde üretime katılmalı. Elektrik üretmek için doğalgaza ağırlık verilmesi, ithalatı da artırdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, 2014 yılının ilk 7 ayında (Ocak-Temmuz) doğalgaz ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre aylık bazda sürekli artış gösterdi. Temmuz 2013’te kamu ve özel sektörün 3,4 milyar metreküp olan aylık doğalgaz ithalatı, Temmuz 2014’te 3,6 milyar metreküpe ulaştı.


Zaman/İsmail Altunsoy

Bu haber toplam 2956 defa okundu


YAZARLAR