Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Borçları Yeniden Yapılandırılacak!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Borçları Yeniden Yapılandırılacak!

Elektrik Borçları Yeniden Yapılandırılacak!
Torba Yasa'da yer alan düzenleme ile elektrik borçları yeniden yapılandırılacak.
13.09.2014 / 10:19

Enerjimagazin-TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Torba Yasa Tasarı'nda yer alan düzenleme ile elektrik borçları yeniden yapılandırılacak.

Bu kapsamda elektrik borcu bulunan milyonlarca vatandaşın elektrik borçları yeniden yapılandırılacak.


Torba Yasa'da yer alan düzenleme şu şekilde: “Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin (TEDAŞ) elektrik tüketiminden kaynaklanan alacaklarından vadesi 30 Nisan 2014 itibarıyla geldiği halde ödenmemiş olanların asıllarının tamamı ile bu alacaklara ilişkin fer'iler yerine, kanunun yayınlandığı tarihe kadar bu alacakların asılları Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak.


Hesaplanan bu tutarın ödenmesi için kanunun yayınlandığı tarihi izleyen 2. ayın sonuna kadar başvurulması ve ilk taksitinin yine aynı tarihi izleyen 3. aydan başlamak üzere kanunda öngörülen şekilde ödenmesi şartıyla fer'ilerin tamamının tahsilinden vazgeçilecek.


Başvuran il özel idareleri ve belediyelerine, kalkınma ajanslarına olan birikmiş borçlarının, fer'i borçlar bakımından hem enflasyon oranındaki kısmının ödenmesi hem de bu ödemelerin taksitler halinde yapılması kolaylığı getirildi. Böylece il özel idareleri ve belediyeler borçlarını daha kolay ödeyecek ve ilgili ajans desteklerinden yararlanabilecek.


Sulama kooperatiflerinin ve sulama birliklerinin tarımsal sulama faaliyetlerinden kaynaklanan alacaklarından, vadesi 30 Nisan 2014 tarihinden önce olup ödenmemiş olanları, TEDAŞ'ın tarımsal sulamadan kaynaklanan alacaklarına ilişkin yapılandırma hükümlerine göre yapılandırılacak.”


Bu haber toplam 8702 defa okundu
YORUMLAR
Murat YILMAZ: 
"KİMLERİ KAPSIYOR BU YAPILANDIRMA"
Kimse bilmiyormu? Kime kapsıyor vatandaşı dışarıda mı bırakıyor. Sadece resmi yerler mi? yapılandıracak. Lütfen açıklatın ....
10.11.2014 / 14:20
hayati demirbilek: 
"torba yasa elekt borçları"
Özel datim şirketleri yapilandirmayi yapmiyor maduruz tarim bakanina duyrulur
01.11.2014 / 19:57


YAZARLAR