Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Cumhuriyet Tarihinin Enerji Tüketim Rekoru Kırıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cumhuriyet Tarihinin Enerji Tüketim Rekoru Kırıldı

Cumhuriyet Tarihinin Enerji Tüketim Rekoru Kırıldı
Enerjide 818 milyon kilovatsaat ile rekor tüketim yaptık.
13.08.2014 / 19:46

Enerjimagazin-Türkiye, dünden itibaren 818 milyon kilovatsaatlik enerji tüketerek Cumhuriyet tarihinin yeni rekorunu kırdı.


ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün itibariyle enerji tüketiminde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunun kırılarak, 818 milyon kilovatsaatlik enerji tüketildiğini açıkladı.

DHA'nın haberine göre, Akdeniz Elektrik Bölge Dağıtım Toplantısı'na katılmak üzere Antalya'ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Vali Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret etti. Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Bakan Yıldız'a, Vali Öztürk tarafından Döşemealtı halısı hediye edildi.

Ziyarette konuşan Bakan Yıldız, Türkiye genelinde dün 818 milyon kilovatsaatlik enerji tüketimi olduğunu ve bunun Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekoru olduğunu söyledi. Bu tüketimin birçok ülkenin 3-4 aylık tüketimine denk geldiğini aktaran Bakan Yıldız, 'Çok nadirdir 40 bin megavatın üzerine çıktık. Türkiye'nin kurulu gücü 66 bin megavat civarında. Enerjide 5-6 bin megavatlar civarında arz fazlamız var. Bir sıkıntımız yok. Önemli olan bunların dağıtımı, iletimiyle alakalı bizatihi yerinde bu hizmetlerin aynı anda görülüp görülmediğiyle alakalı konulardır. Çalışmalarımız da bu yöndedir. Yoksa ürettiğimiz tükettiğimizden daha fazla olmuştur' dedi.

Geçen ay irili ufaklı 25 santralin devreye alındığını aktaran Bakan Yıldız, 'Pazar gününü devre dışı bırakırsak hemen hemen her gün bir santral devreye almak anlamına geliyor. Bu açıdan özel sektör ve yatırımcılarımızla işbirliğimiz sürüyor. Şu anda da çok memnunuz. 2023 hedeflerini yakalamak için yapacak çok şey var. Hiçbir yatırım, hiçbir arz fazlası bizde rehavete neden olmaz' diye konuştu.

Bu haber toplam 1828 defa okundu


YAZARLAR