Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BOTAŞ’ı 3’e Bölen Tasarı Meclis'e Sunuldu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOTAŞ’ı 3’e Bölen Tasarı Meclis'e Sunuldu

BOTAŞ’ı 3’e Bölen Tasarı Meclis'e Sunuldu
BOTAŞ’ı 3’e bölen ve İGDAŞ özelleştirmesine dair detayları içeren tasarı Meclis’e sunuldu.
12.08.2014 / 14:12

Enerjimagazin-BOTAŞ’ın yapısında değişiklik öngören ve İGDAŞ özelleştirmesine dair detayları içeren Doğalgaz Piyasası Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu.


Hürriyet’in haberine göre, tasarının BOTAŞ’a ilişkin maddelerinde, BOTAŞ’ın bütünleşik tüzel kişiliğinin bu maddenin yayımlanmasının ardından bir yıl devam edeceği, süre sonunda BOTAŞ’ın üç ayrı tüzel kişilik olarak yeniden yapılandırılacağı ifade edildi. BOTAŞ’ın, bir yılın sonunda iletim faaliyeti, LNG tesislerinin işletilmesi ve depolama faaliyetleri ile diğer faaliyetleri gerçekleştirmek üzere üç bölüme ayrılacağı belirtildi. İlgili maddede BOTAŞ’ın, ithalatı yıllık ulusal tüketimin yüzde 20’si oranına düşünceye kadar LNG ithalatı haricinde yeni doğalgaz alım sözleşmesi yapamayacağı ve süresi biten mevcut doğalgaz alım sözleşmelerini yenileyemeyeceği belirtilirken, “1 Ocak 2015 tarihi itibariyle BOTAŞ mevcut doğalgaz satış sözleşmeleri haricinde yeni doğalgaz satış sözleşmesi yapamaz, ancak süresi biten sözleşmeler yenilenebilir” de denildi. Tasarıda, BOTAŞ tarafından devredilecek doğalgaz alım ve satım sözleşmeleri için kontrat veya miktar devrine imkan tanıyan ihaleler yapılabileceği kaydedildi. Tasarıya göre doğalgaz dağıtım şirketleri tarifeleri tüketicileri bilgilendirmek amacıyla internet sitelerinde yayınlamak zorunda kalacaklar.


İGDAŞ İhalesi ÖİB’den


TASARIYA göre İGDAŞ’ın bütün mali hakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kalmak kaydıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirilebileceği ve bunun yöntem, usul, esas, süre ve şirket hisselerinin hangi oranda özelleştirileceğinin ÖİB tarafından belirleneceği belirtildi.

Bu haber toplam 2776 defa okundu


YAZARLAR