Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BM IŞİD’den Petrol Alımını Yasakladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BM IŞİD’den Petrol Alımını Yasakladı

BM IŞİD’den Petrol Alımını Yasakladı
BM IŞİD’den petrol alımını yasakladı, Türkiye ’biz almıyoruz’ dedi
07.08.2014 / 09:50

Enerjimagazin- Birleşmiş Milletler, IŞİD ve Nusra’dan petrol alan ülkeleri teröre mali destek vermiş sayılacakları yönünde uyardı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ’IŞİD’den petrol almıyoruz’’ dedi.

Fransız haber ajansının bildirdiğine göre BM Güvenlik Konseyi, IŞİD ve Nusra Cephesi’nin Suriye ve Irak’ta ele geçirdiği yerlerden elde ettiği petrolü satarak gelir elde ettiğine dikkat çekerek IŞİD’den petrol alan ülkeleri uyardı.

Haberde, BM Güvenlik Konseyi’nin bu kararının Rusya tarafından hazırlandığı ve Haziran sonunda BM’ye sunulduğu belirtildi.

BM tarafından yapılan açıklamada IŞİD’den petrol alınmasının teröre mali destek sayılabileceği belirtildi ve petrol alıcılarının Birleşmiş Milletlerin kara listesine alınmasıyla sonuçlanacağı ifade edildi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin, sundukları taslağın BM Güvenlik Konseyi tarafından bir karara dönüştürülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Merkezi Londra’da bulunan muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemcisi adlı örgüt, IŞİD’in Suriye’den elde ettiği petrolü Iraklı bazı işadamlarına sattığını öne sürmüştü. Farklı kaynaklarda Suriye ve Irak’tan çıkarılan petrolün varilinin 25 Dolardan Türkiye’ye satıldığını iddia etmişti.

IŞİD’den Petrol Almıyoruz

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ’Bizim IŞİD’den petrol aldığımızı iddia edenler oldu. Bu iddia tamamen asılsız, hatta yalandır, bir iftiradır’’ dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ’’Türkiye bölgesinde güçlenmeye çalışırken, 2023 yılı hedeflerini ortaya koymuşken, bizim IŞİD’den Irak’tan, El-Nusra cephesi Suriye’den petrol aldığımızı iddia edenler oldu. Bu iddia tamamen asılsız, hatta yalandır, bir iftiradır. Türkiye’nin itibarsızlaştırılmasıyla alakalı bir çıkıştır’’ dedi.


basnews


Bu haber toplam 1912 defa okundu


YAZARLAR