Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bağdat Hakkında Suç Duyurusu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bağdat Hakkında Suç Duyurusu

Bağdat Hakkında Suç Duyurusu
Erbil, ABD'de Kürt petrolünün satışını engelleyen Bağdat'a dava açtı.
31.07.2014 / 10:24

Enerjimagazin- Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Bağdat yönetiminin şikayeti üzerine ABD Teksas Federal Mahkemesince hakkında el koyma kararı çıkartılan Kürt petrolünü taşıyan gemi için harekete geçti. Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Irak Anayasa’sını ihlal ettiği gerekçesiyle Bağdat yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, Teksas Federal Mahkemesi’nin Kürdistan petrolünü taşıyan gemiye el koyma kararına karşı Bağdat yönetiminin mahkemeye şikayet edildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin Kuzey Irak Bölgesel Hükümeti resmi internet sitesinde yazılı bir açıklama yapan Hawrami, ABD Teksas Federal Mahkemesi’ne bir şikayet dilekçesi sunduklarını belirtti. Dilekçede, Kürt petrolünün satışı hakkında Irak Anayasası’nda bulunan ilgili maddeler hakkında mahkemenin bilgilendirildiğini söyleyen Hawrami, ’’Kürt petrolü anayasal haklar çerçevesinde satılmıştır. Mahkemeyi ilgili maddeler hakkında bilgilendirdik.’’ dedi.

Mahkemeye sundukları dilekçede Irak Federal Mahkemesi’nin Kürt petrolü hakkındaki kararına da yer verdiklerini ifade eden Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hawrami, ’’Irak Federal Mahkemesi’nde sonuç alamayan Bağdat yönetimi, dış mahkemelerden medet umuyor. Ancak bu şekilde de bir sonuç alamayacaktır.’’ yorumunda bulundu.

Hawrami ayrıca, ’Yasal yollarla satılan petrolün kaçak satılıyor gibi gösterilerek suç işleme ve
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bütçesini anayasaya aykırı bir şekilde kesmekten dolayı’ Bağdat yönetimi hakkında Teksas Federal Mahkemesi’nde dava açtıklarının da altını çizdi.


basnews


Bu haber toplam 1774 defa okundu


YAZARLAR